Zadejte hledaný výraz...

Jak bude vypadat cestování po pandemii?

Cestovatelé už vyhlížejí rok 2021, který by měl přinést lepší pandemickou situaci a volnější podmínky pro cestování. Už teď je však jisté, že takové cestování, které jsme znali před pandemií, už pravděpodobně nezažijeme. Jak tedy bude vypadat?

S přicházející vakcínou proti koronaviru již svítá naděje na lepší časy. To platí i pro cestovatele, kteří se nemohou dočkat toho, že budou moct opět svobodně někam vyrazit.

Za normálních okolností by pro vstup do většiny zemí stačil pas a platná víza. Je tu však možnost, že některé země budou vyžadovat předložení certifikátu o očkování proti koronaviru, případně certifikát imunity. Tento požadavek by se mohl týkat zejména zemí, které pandemii udržely pod kontrolou a zahraničních cestovatelů se obávají. Mohly by proto případně zavést i kvóty maximálního počtu příchozích cestovatelů. Země mohou například upřednostnit lidi, kteří přijíždějí kvůli obchodním záležitostem, před turisty.

Na letištích, vlakových a autobusových stanicích vzniknou místa, kde se cestujícím bude kontrolovat teplota. Dávkovače na dezinfekci se stanou trvalou součástí vybavení na těchto místech. Lze také očekávat zavedení přísnějších hygienických pravdel. Kvůli bezpečnosti budou pravděpodobně snížené kapacity cestujících v jednotlivých dopravních prostředcích.

Ceny letenek byly za poslední roky velmi přívětivé – nyní však může dojít k opačnému jevu kvůli omezení počtu lidí v dopravním prostředku. Cena letenek se v případě omezení až na polovinu kapacity může teoreticky zdvojnásobit.

Lidé, kteří si to budou moci dovolit, budou preferovat soukromé cestování. Jde sice o dražší způsob, nicméně o dost bezpečnější. Velká letadla zůstala kvůli pandemii na zemi, piloti malých soukromých letadel však byli poměrně zaneprázdnění. Soukromé cestování bude na vzestupu i kvůli tomu, že se lidé budou moci vyhnout zdlouhavým bezpečnostním kontrolám na letištích.

Hotely v současnosti prochází velkými změnami, přičemž se soustředí na dvě klíčové záležitosti: čistota a zdraví. Věci, které dříve byly důležité (restaurace, bazény, fitness centra a bary), budou druhořadé. Musí však splňovat přísné hygienické podmínky tak, aby se u nich hosté nadále cítili jako doma.

Samozřejmostí bude nošení průhledných štítů, uklízečky nebudou uklízet pokoje, pokud o je to hosté nepožádají a celkově bude převládat snaha, aby host přišel do kontaktu s co nejmenším počtem zaměstnanců. Hosty budou také nabádat k bezkontaktním platbám a využívání dalších bezkontaktních technologických možností.

Pandemie koronaviru ukázala mnohým krásy domovské země, které doteď kvůli zahraničním destinacím přehlíželi. Země, které mají co nabídnout, tak mohou očekávat příliv domácích turistů. Cestovatelé, kteří se obávají nákazy nebo toho, že zůstanou odříznutí daleko od domova, budou více preferovat cestování po domovině, případně nebudou cestovat příliš daleko.

Kromě toho, pandemie poukázala i na nedostatky lidstva, hlavně co se týče klimatické krize. Cestovatelé si tak čím dál víc dávají záležet na tom, aby cestovali ekologičtěji a společnosti na tu budou reagovat. Zároveň také roste tlak od mezinárodních organizací, které volají po uhlíkově neutrálních řešeních. To by zahrnovalo i omezení letecké dopravy. Je dokonce možné, že některé země v boji proti klimatickým změnám zavedou dny bez letů.

Dále čtěte:

Lufthansa zruší do konce roku téměř 30 tisíc pracovních míst

WHO upozorňuje, že vakcíny nejsou zázračným lékem na krizi

Zdroj: aviationvoice.com



Vydáno
7. 12. 2020
Tagy