Zadejte hledaný výraz...

Jak a proč upravuje ČNB přístup k regulaci hypoték?

S účinností od července se Česká národní banka (ČNB) rozhodla změnit pravidla u žádostí o hypoteční úvěr. Zruší tak limity příjmových ukazatelů a zachová pouze limit omezující výši hypotéky maximálně na 90 procent hodnoty zástavy. Viceguvernér Tomáš Nidetzký vysvětlil proč ČNB upravuje takto svůj přístup.

Bankovní rada ČNB potvrdila nastavení limitu ukazatele LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) ve výši 90 procent a zároveň zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Snížila také sazbu proticyklické kapitálové rezervy bank na 0,5 procenta z aktuální úrovně 1 procenta s platností od 1. července 2020.

Reakce na současnou situaci

Podle Nidetzkého tak ČNB zareagovala na situaci na finančním trhu. Období euforie, kdy bylo třeba limitu kvůli podceňování úvěrových rizik je podle něj za námi. Banky jsou tak dnes již reálně schopné vyhodnotit úvěruschopnost klientů. Viceguvernér poukazuje také na to, že tyto nastavené ukazatele nebyli jedinými, kterými se banky při posuzování schopnosti klientů splácet řídí. Úvěrový proces je mnohem komplexnější.

Zachování ukazatele LTV

K zachování ukazatele LTV podle Nidetzkého rozhodlo kvůli tomu, že čísla za rok 2019 ukazují, že v případě nadhodnocení cen nemovitostí došlo ke zhoršení na úroveň 15 až 20 procent. ČNB tak chce vyslat signál, že pořád hrozí riziko přecenění cen nemovitostí. Nidetzký dodává, že to rozhodně neznamená, že by byl vysílán signál, že by došlo k poklesu cen nemovitostí. V základním scénáři počítají spíše s mírným růstem okolo tří procent.

Podceňování rizik v období růstu

Nidetzký uvedl, že motivem ČNB pro zavedení ukazatelů bylo nastavit bankám rámec a parametry, při kterých považuje úvěry za rizikové. V době ekonomického optimismu, zvyšování mezd a nízké nezaměstnanosti totiž hrozí, že banky v honbě za obchodními čísly mohou podceňovat některá úvěrová rizika. V době pozitivního očekávání se tak ČNB snažila tato očekávání ochladit.

ČNB si je totiž vědoma toho, že ekonomika se vyvíjí v cyklech. Po období ekonomického růstu tak přichází období ekonomického útlumu. Podle Nidetzkého už však není potřeba bankám vysílat signál, že budoucnost nebude jen růžová.

Ze strany ČNB jde tak o proticyklické chování. V období euforie se tak snaží utlumovat, v období ekonomického útlumu zase brzdí negativní očekávání do budoucna. Správným proticyklickým chování v případě ekonomického zpomalení je podle Nidetzského investování. V tomto případě tak banky hrají hlavní roli.

Uzákonění limitů

Od roku 2015 se ČNB snažila prosadit, aby mohla stanovovat limity zákonným způsobem. Návrh novely zákona je nyní ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Na otázku, zda se něco mění na tomto úmyslu, viceguvernér odpověděl, že by to tak rozhodně nemělo být chápáno. Ukazuje to spíš na to, že než se novela projednala, prošli jsme mezitím celým ekonomickým cyklem.

Hlavním důvodem uzákonění bylo podle něj vytvořit jednotné tržní prostředí pro poskytovatele úvěrů, protože je poskytují nejen banky, ale i nebankovní subjekty. U bank to jsou také kromě dceřiných společností s licencí ČNB také pobočky bank ze zahraničí.

Změna v oblasti limitů tak podle Nidetzkého poukazuje na flexibilitu ČNB. Tedy toho, že je schopna nejen zpřísňovat, ale i uvolňovat pravidla, pokud si to situace vyžádá. Na zdlouhavém legislativním procesu je podle něj pozitivní to, že ČNB umí nejen ukazatele zavést, ale je i v době útlumu vypnout. Díky tomu působí proticyklicky. Uzákonění limitů tak bude pro čas ekonomického růstu, kdy se opět budou hromadit rizika.

Zdroj: TZ ČNB; Patria.cz; video cnb.cz


Vydáno
26. 6. 2020
Tagy