Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Meziročně však lidé platili méně za dopravu a telekomunikační služby. Ceny zboží vzrostly meziročně o 3,4 procenta, ceny služeb o 3,1 procenta.
K meziročnímu růstu přispěly nejvíce ceny potravin, bydlení, ale také dražší alkohol a tabák. Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než 12 procent. Ceny piva a vína byly vyšší o více než pět procent.
V červnu se také mírně zvýšily ceny pohonných hmot, z meziročního pohledu jsou však jejich ceny stále o pětinu nižší. Stejně jako v minulém měsíci dále zrychlily ceny automobilů.
Výrazně zdražilo i ovoce, celkem o 27,2 procent. O téměř 16 procent zdražil cukr a o téměř 13 procent zdražila mouka. O více než desetinu podražilo také vepřové a uzeniny.
Kromě potravin museli lidé dávat i více peněz za bydlení. Ceny nájmů bytů stouply meziročně o 3,1 procenta. Za elektřinu lidé platili o 7,6 procenta více. Vyšší byly i ceny vodného a stočného či plynu.
Ve srovnání s květnem vzrostly ceny v červnu o 0,6 procenta. Vývoj byl ovlivněn zejména zdražováním alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Z potravin byly vyšší především ceny ovoce, ceny zeleniny či nealkoholických nápojů klesly.
Česká ekonomika nečelí riziku příliš nízké inflace či dokonce deflace, Česká národní banka (ČNB) tak nemá důvod uvažovat o dalším uvolňování své měnové politiky. Naopak může být tolerantní k případnému dalšímu posílení koruny.
Po zbytek roku by měla podle analytiků celková meziroční inflace klesnout. Pravděpodobně však zůstane viditelně nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky a bude se spíš nacházet okolo tří procent.
Dále čtěte:
V červnu přibylo v ČR nejvíce podnikatelů od roku 2012
Počet případů COVID-19 již třetí den nad stovkou
Zdroj: ČTK