Indická vláda zakázala více než pět desítek mobilních aplikací od čínských technologických firem. Podle indické zpravodajské služby totiž představují potenciální bezpečnostní riziko. Mezi zakázanými aplikacemi je i populární síť TikTok nebo chatovací aplikace We Chat.
Indické úřady ve svém pondělním prohlášení uvedly, že obdržely mnoho stížností na zneužití a přenos uživatelských dat některými mobilními aplikacemi na servery mimo Indii.
Mezi zakázanými aplikacemi je i síť na sdílení videí TikTok. Nesmírně populární platforma vlastněná čínským technologickým gigantem Bytedance, má v Indii podle odhadů přibližně 120 milionů uživatelů, což z této země činí jeden z největších zahraničních trhů.
Není to však poprvé, co se Tiktok dostal do problémů s indickou vládou. V loňském roce byla aplikace v Indii krátce zablokována poté, co soud rozhodl, že aplikace může vystavit děti nebezpečí sexuálních predátorů, pornografie a kyberšikany.
Zákaz se dále týká například i komunikačních aplikací od čínského výrobce telefonů Xiaomi nebo aplikace Share it, která umožňuje rychlé sdílení fotografií, videí a dokumentů.
Technologický vliv Číny
Indické diplomatické napětí s Čínou začíná mít vliv na podnikání a technologie. Úplné oddělení těchto zemí však může být snadněji řečeno než provedeno. Čína totiž z velké části ovládá internetový trh Indie – druhý největší na světě s 600 miliony uživatelů – a to jak z oblasti hardwaru tak i softwaru. Čínské společnosti jako Xiamoi, Oppo, Vivo a OnePlus představují podle údajů z průmyslu více než polovinu indického trhu se smartphony. Čínští technologičtí giganti jako Alibaba a Tencent jsou navíc hlavními investory nejcennějších startupů v zemi.
Obě asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje. Vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hranice. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Podle Indie měly ztráty na životech obě strany. Peking však žádná úmrtí oficiálně nepotvrdil. Šlo o první smrtelný střet mezi oběma zeměmi za posledních 45 let.
Kompletní výčet aplikací:
TikTok, Mi Store, Mi Community, Weibo WeChat, SHAREit, Clash of Kings, DU recorder, YouCam Makeup, 360 Security, DU Battery Saver, DU Browser, DU Cleaner, DU Privacy, Clean Master – Cheetah, CacheClear, DU apps studio, Baidu Translate, Baidu Map, QQ Launcher, QQ Security Centre, QQ Player, QQ Music, QQ Mail, QQ NewsFeed, WeSync, QQ International, ES File Explorer, Mi Video call-Xiaomi, Parallel Space, SelfieCity, Mail Master, Vault-Hide, Vigo Video, Bigo Live, UC News, UC Browser, BeautyPlus, Xender, ClubFactory, Helo, LIKE, Kwai, ROMWE, SHEIN, NewsDog, Wonder Camera, Photo Wonder, APUS Browser, VivaVideo- QU Video Inc, Perfect Corp, CM Browser, Virus Cleaner (Hi Security Lab)
Dále čtěte:
Indie pozastavuje tři obchodní dohody s Čínou
Jak to bude od července s opatřeními proti koronaviru?
Zdroj: cnn.com; irozhlas.cz; idnes.cz