Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý snížila svůj výhled pro vývoj ropné poptávky v tomto roce kvůli zrádnému vývoji oslabujícího sentimentu na trh a nárůstu počtu případů koronaviru po celém světě.
Ve své měsíční zprávě IEA upravila svůj výhled růstu celosvětové poptávky na 91,7 milionu barelů denně. To znamená meziroční pokles o zhruba 8,4 milionu barelů. Nový výhled se tak zhoršil o přibližně 300 tisíc barelů denně.
IEA očekává, že oživení poptávky po ropě se ve druhé polovině roku 2020 výrazně zpomalí. Ekonomické zpomalení by podle analytiků mělo trvat několik měsíců, než se úplně zotaví. Některé sektory jako například letecká přeprava se s velkou pravděpodobností nevrátí na úrovně před koronavirem ani v příštím roce.
Severomořská ropa Brent se v úterý ráno obchodovala za 40,21 dolaru za barel, jednalo se o nárůst o 1,5 procenta. Cena za barel americké ropy West Texas Intermediate (WTI) byla 37,9 dolaru, což je o 1,7 procenta více. Ceny ropy přitom od začátku roku klesly přibližně o 40 procent.
„Myslím, že hlavní poselství, které jsme uvedli ve zprávě, je to, že sentiment začíná oslabovat.“ uvedl Neil Atkinson, vedoucí divize ropného průmyslu a trhů IEA.
Zpráva IEA přišla krátce poté, co i Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížil svůj výhled růstu poptávky po ropě v tomto roce. V tomto případě hrálo roli slabší oživení v Indii a dalších asijských zemích. Organizace také varovala, že rizika zůstanou v první polovině roku 2021.
Podle IEA je zpomalení poptávky v Indii důvodem k obavám. Uvedla však, že Čína, která se z uzavření ekonomiky dostala dříve, se nadále silně zotavuje.
Ve výhledu do budoucna IEA uvedla, že v příštím roce předpokládá růst poptávky po ropě přibližně o 5,5 milionu barelů denně a za celý rok 2021 se dostane na průměr 97,1 milionu barelů denně.