Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zhoršila svůj výhled pro růst poptávky v letošním roce zejména kvůli výraznému propadu zájmu o leteckou dopravu a pokračujícímu nárůstu případů koronaviru. Výhled na příští rok tak zůstává mírně pesimistický, agentura očekává, že spotřeba ropy bude o něco nižší než minulý rok.
Hlavní důvodem je letecká doprava
IEA uvedla, že hlavním důvodem zhoršení výhledu je pokračující recese v leteckém sektoru. Kvůli poklesu zájmu o cestování letadlem se celosvětová poptávka ropy snížila o 8,1 milionu barelů ropy za den na 91,9 milionu barelů denně. Celkově na rok 2021 snížila agentura výhled pro poptávku na 97,1 milionu barelů denně. Jde tak o zhruba 3 miliony pod úrovněmi před pandemií. Pokles poptávky během vrcholu pandemie dokázal částečně kompenzovat prodeje přes internet, což podpořilo nákladní silniční dopravu.
„Hlavním důvodem je poptávka po leteckém palivu,“ konstatovala IEA ve své zprávě. „V dubnu klesl meziročně počet leteckých osobokilometrů o 80 procent a v červenci byl schodek stále 67 procent. Letecká a silniční doprava, tedy klíčové složky poptávky po ropě, se nadále potýkají s problémy.“ Zároveň zmínila, že poptávka Číny po ropě se rychle zotavuje.
Ropný kartel OPEC udělal maximum pro stabilizaci situace na trhu, kdy nabídka výrazně převyšovala poptávku. Historické produkční škrty se však od začátku srpna zmenšily o 1,6 milionu barelů. Stabilizaci také může komplikovat obnovení ropné produkce v USA, Kanadě nebo Brazílii. Agentura však očekává, že globální nabídka zůstane navzdory nárůstům stabilní. K tomu by mělo pomoci snížení produkce v Norsku a u členů OPEC, kteří kompenzují své předešlé nadprodukce.
Nárůst případů koronaviru v zemích jako USA, Austrálie a v některých zemích v Evropě, by však mohl zabrzdit zotavující se ekonomiku. Austrálie již zavedla karanténu na některé státy a na Novém Zélandu vláda nařídila karanténu na celé město Auckland. Rostou také obavy ohledně blížícího se podzimu, ve kterém by koronavirus mohl ohrozit mnohem více zemí a vlády by tak mohly opět přistoupit k obnovení restrikcí.
Americká ropa WTI si i navzdory zhoršení výhledu IEA udržuje své zisky nad 42 dolary za barel. Částečně jí pomáhá také americký dolar, který dnes klesá již druhý den v řadě. Ohrozit ji může rostoucí produkce a také narušení poptávky.
Dále čtěte:
Spotřebitelské ceny v červenci mírně vzrostly
Německo varuje před ruskou vakcínou proti COVID-19
Zdroj: Reuters; ČTK; kurzy.cz