Výzkumníci z technologické společnosti IBM tvrdí, že se hackeři pokusili shromáždit informace o globální iniciativě pro distribuci vakcíny proti koronaviru do rozvojových zemí. Globální phishingová kampaň byla zaměřena na organizace, které jsou spojené s převozem vakcín proti nemoci COVID-19, kdy se vakcíny musí udržovat při extrémně nízkých teplotách.
Odborníci z americké technologické firmy IBM ve čtvrtek uvedli, že odhalili operaci kybernetické špionáže zaměřenou na důležité informace o iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO) pro distribuci vakcín.
Americká agentura pro bezpečnost v oblasti kybernetické bezpečnosti a infrastruktury zprávu přeposlala a varovala členy operace Warp Speed – národní vakcinační mise vlády USA, aby se měli na pozoru.
Vybudování bezpečný chladící řetězec je zásadní pro distribuci vakcín od společností Pfizer a BioNTech. Vakcína se totiž musí skladovat při minus 70 °C či méně.
Společnost IBM detekovala pokročilou skupinu hackerů, kteří pracovali na shromažďování informací o různých aspektech chladícího řetězce pomocí pečlivě vytvořených e-mailů s pastí zasílaných jménem výkonného ředitele společnosti Haier Biomedical, čínského poskytovatele chladícího řetězce.
Falešné e-maily byly zaslány přibližně deseti různým organizacím, ale jen u jednoho cíle identifikovali jméno: Generální ředitelství Evropské komise pro daně a celní unii, které se zabývá otázkami daní a cel v celé EU a pomohlo stanovit pravidla pro dovoz vakcín.
BM uvedla, že další cílem byly společnosti zabývající se výrobou solárních panelů, které se používají k napájení vakcínových chladniček a petrochemické produkty, které by mohly být použity k výrobě suchého ledu.
Podle odborníků není jisté, kdo stojí za tímto úsilím, které začalo v září tohoto roku. Nebyli rovněž schopni říct, zda tato špionáž byla úspěšná.
Dále čtěte:
Při budování chytré domácnosti byste měli myslet i na zabezpečení
WHO doporučuje nosit roušku v určitých případech i doma
Zdroj: Reuters