Platforma Rekonstrukce státu spouští nový projekt Nezhasínat!, prostřednictvím kterého doporučuje politikům, jak zachovat právní stát v současné situaci. Hlavním cílem projektu je přispět k efektivnímu a transparentnímu rozdělování veřejných peněz, iniciativa ale požaduje také brzké ukončení nouzového stavu. „Krizový stav se nesmí stát krizí právního státu,“ míní platforma.
Platforma chce svá doporučení zveřejňovat postupně během deseti dní. „Máme za sebou přes měsíc nouzového stavu. Na začátku vláda musela především rychle reagovat proti nekontrolovatelnému šíření epidemie. Dnes jsme již v další fázi boje, který není jen o rychlosti, ale také o chytrých opatřeních,“ uvedl Pavel Franc, ředitel Frank Bold a iniciátor Rekonstrukce státu.
Tato platforma současnou situaci nazývá ústavním zmatkem. Politikům chce navrhnout, jak se vyhnout omezování lidských práv a svobod, k čemuž v současnosti dochází kvůli pravidlům nouzového stavu. „Vláda může i v nouzovém stavu zasahovat pouze do několika málo práv a svobod, které vyjmenovává krizový zákon, a to jen v nezbytném rozsah,“ upozorňuje Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.
Rekonstrukce státu chce tedy vyhotovit ústavně-právní řešení, které vládě umožní zavádět opatření proti šíření viru i bez nouzového stavu. Podporu chce platforma nalézt i u opozice. „Řešení by mělo být konzultováno s opozicí, aby mělo potřebnou legitimitu napříč politickým spektrem,“ míní Rekonstrukce státu.
„Aby se z koronaviru nestala druhá privatizace“
Rekonstrukce státu požaduje, aby se veškeré nákupy státu i za současných podmínek držely v duchu transparentnosti a hospodárnosti a neoddalovaly se od zákona o veřejných zakázkách nebo od nové metodiky ministerstva pro místní rozvoj pro malé zakázky do dvou milionů korun.
„Na záchranu ekonomiky tečou a ještě budou téci obrovské peníze z veřejných rozpočtů. Rychlé rozdávání je potřeba. Jak ale dopadne bez férových pravidel, to jsme si už zažili v devadesátých letech,“ uvedl předseda think-tanku Econlab Jiří Skuhrovec a vyslovil obavu, že se bude za pár let na koronavirus pohlížet jako na druhou privatizaci.
Rozdělování veřejných peněz poškozeným musí podle platformy probíhat za férových, srozumitelných a rovných podmínek a alespoň zpětně by měly příslušné orgány zveřejnit informace o příjemcích vyšších částek.
„Budeme monitorovat rychlé nákupy státu i finanční pomoci poškozeným, které budou přicházet. Chceme rovněž zrevidovat už proběhlé podpory a to hlavně ty, které budí určité pochybnosti. Ty jsme zaznamenali zejména u programu Covid od ministerstva průmyslu a obchodu,“ dodal Michal Bláha z Hlídače státu.
Nouzový stav není pro nákup pomůcek potřeba
Rekonstrukce státu také prosazuje brzké ukončení nouzového stavu. Podle iniciativy není dostatečným důvodem pro jeho prodlužování usnadnění nákupu zdravotnických pomůcek, kterým argumentuje ministr vnitra Jan Hamáček. „Rychlé nákupy umí i zákon o veřejných zakázkách při dodržení základních standardů transparentnosti a hospodárnosti,“ reaguje předseda Oživení Marek Zelenka.
Podle tohoto zákona může zadavatel poměrně rychle nakoupit zdravotní pomůcky i mimo nouzový stav pomocí tzv. jednacího řízení bez uveřejnění, jehož administrativní podmínky lze splnit v řádu dvou až tří dnů, upozorňuje Rekonstrukce státu. To by mělo podle ní ministerstvu vnitra na nákup pomůcek stačit, pokud je země předzásobena, jak samo tvrdí.
Nouzový stav není nezbytně nutný také pro veřejné zakázky, které podniká armáda nebo policie. Bezpečnostní složky mohou využít výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek, který jim umožňuje je provést ve zrychleném řízení bez uveřejnění v případě, pokud je ohroženo veřejné zdraví.
Co je rekonstrukce státu?
Rekonstrukce státu je občanská platforma, kterou v roce 2013 založilo dvacet nevládních organizací s cílem dostat do českých zákonů odborníky doporučená opatření. Podle svých členů iniciativa prosazuje protikorupční zákony a hlídá mantinely demokracie. Její součástí jsou například iniciativy Hlídač státu a Oživení, společnost právníků Frank Bold nebo think-tank Econlab. V posledních letech se Rekonstrukce státu několikrát dostala do sporů s premiérem Andrejem Babišem, zejména kvůli prosazování zákona o střetu zájmů.
21.4.2020 | Zdroj: aktualne.cz