Evropa čelí náročnému druhému čtvrtletí vzhledem k tomu, že počet nakažených koronavirem opět roste, a vlády se postupně vracejí k lockdownu. Evropská centrální banka (ECB) je však připravena udělat vše, co je potřeba, aby udržela náklady na obsluhu dluhu na rekordní nízké úrovni.
Kvůli obávám, že rostoucí náklady na obsluhu dluhu ohrozí zotavování ekonomiky eurozóny, ECB začátkem března oznámila, že objem nákupu dluhopisů v rámci svého programu PEPP ve druhém čtvrtletí výrazně zvýší.
Aktivita ECB se však zvyšuje již nyní. Podle posledních údajů z pondělí 22. března ECB zvýšila objem nákupu aktiv v porovnání s předcházejícím týdnem téměř o 50 procent. V minulém týdnu koupila v rámci všech svých programů dluhopisy za 28 miliard eur. Oproti minulému týdnu šlo o růst o 48 procent a zároveň nejvyšší objem od začátku prosince.
Hlavní ekonom ECB Philip Lane uvedl, že druhý kvartál bude velmi dlouhý a náročný. Narážel tím zejména na rostoucí počet nových případů nákazy koronavirem. Tempo očkování v zemích eurozóny je příliš pomalé a vlády musí přistupovat k prodloužení a v některých případech i ke zpřísnění opatření. Lockdown se ve více evropských zemích prodlužuje obvykle až do druhé poloviny dubna, což signalizuje odklad nástupu zotavování ekonomiky.
Lane nepřekládá velký význam údajům, které signalizují zvýšený nákup dluhopisů ze strany ECB za minulý týden. V týdenních údajích jsou totiž tyto rozdíly obvyklé. Dodal však, že v dlouhodobém horizontu bude ECB nákupy výrazně zvyšovat.
Dále čtěte:
EU podnikne právní kroky proti Londýnu kvůli porušení dohody o Brexitu
Stát podle NKÚ podcenil přípravu na pandemii
Zdroj: CNBC