V Evropě roste množství peněz na účtech. Lidé na hospodářskou nejistotu a společenské změny vyvolávané koronavirové krizí reagují spořením. A ekonomové se obávají, že na záchranu padající evropské ekonomiky tentokrát nepřispěchají. Míra úspor v březnu ostře stoupla ve čtyřech z pěti největších evropských ekonomik, čímž překonala dlouhodobé průměry.
Francouzští střadatelé si dali v březnu stranou skoro 20 miliard EUR, ukazují data ECB. Dlouhodobá průměrná měsíční změna byla u bankovních vkladů přitom 3,8 miliardy EUR. Italští střadatelé si dali v březnu stranou 16,8 miliardy EUR. V italském případě je dlouhodobá průměrná měsíční změna 3,4 miliardy. Španělské domácnosti ušetřily 10,1 miliardy EUR proti měsíčnímu průměru 2,3 miliardy. Data britské centrální banky pak ukazují, že bankovní vklady britských domácností poskočily v březnu o 13,1 miliardy liber. Byl to vůbec největší měsíční nárůst.
V Německu naopak bankovní vklady prudce klesly. V tomto případě to však signalizuje, že německé domácnosti nechávaly peníze pod polštářem. Němci to tak v krizích mají rádi. Podobný jev nastal i na vrcholu finanční krize z roku 2008.
„Toto je jeden z velkých makroekonomických problémů, totiž jak dlouho budou domácnosti odkládat výdaje,“ uvedl na webináři z minulého týdne hlavní ekonom ECB Philip Lane.
Prudký nárůst úspor v bankách naznačuje, že spotřebitelé by nemuseli dát takový prostor rekonvalescenci ekonomiky postavené na spotřebě. Prognózy Evropské komise naznačují, že vysoká míra úspor s námi v tomto roce zůstane, i když řada Evropanů se během roku možná ještě rozhodne utrácet. Podle těchto odhadů, uveřejněných v jarní makroekonomické prognóze, stoupnou úspory domácností z loňských 12,8 % disponibilního příjmu v tomto roce na rekordních 19 % . Příští rok by mohly spadnout někam k 14,5 %.
„Hodně domácností nahromadilo v posledních několika týdnech nedobrovolně úspory, takže jejich bankovní rozvahy budou zdravější než před krizí,“ uvedla podle FT Melanie Debonoová, ekonomka Capital Economics. „Hodně se jich ale bude zdráhat utrácet stejně bezstarostně jako v minulosti, protože se budou pořád obávat zalidněných míst, hromadné dopravy a cestování do zahraničí,“ podotkla také.
Německá pojišťovna Allianz předpovídá, že do konce roku 2020 budou mít evropští střadatelé pořád na účtech dodatečných 400 miliard EUR, což by odpovídalo 3 % unijní ekonomiky.