Francouzské úřady sdělily telekomunikačním operátorům plánujícím nákup zařízení čínské společnosti Huawei pro 5G sítě, že povolení pro tato zařízení nebude možné po jejich vypršení obnovit. Vzhledem k platnosti povolení to v podstatě znamená postupné vyloučení Huawei z francouzských sítí 5G do roku 2028.
USA již delší dobu obviňují Huawei z krádeží technologií a ze špionáže pro čínskou vládu. Firma však tato obvinění popírá. Spojené státy již firmu vyloučili z budování 5G sítí a ke stejnému postupu se snaží přimět své spojence. Tento měsíc oznámila zákaz používat technologie Huawei při stavbě 5G také Británie. (Británie zakazuje firmě Huawei účast na výstavbě 5G)
Francouzská agentura pro kybernetickou bezpečnosti tento měsíc uvedla, že umožní operátorům využívat zařízení pro 5G sítě od firmy Huawei i dalších podniků na základě povolení vydaných na tři až osm let. Zároveň však doporučila operátorům, kteří dosud jejich zařízení nepoužívají, aby se jeho používání vyhýbali.
Většina povolení pro zařízení Huawei má platnost tři až pět let, zatímco většina zařízení evropských konkurentů Nokia a Ericsson získala osmiletá povolení.
Podle zdrojů bylo operátorům neoficiálně sděleno, že povolení pro zařízení Huawei nebudou po vypršení platnosti obnovena. Nákup zařízení této firmy je tak velmi riskantní, protože návratnost investice do nových technologií jako 5G činí minimálně osm let.
Vyloučení čínského podniku z 5G v Británii
Britská vláda zakázala využívat technologie Huawei při výstavbě 5G sítí již od příštího roku. Použité komponenty této čínské společnosti musejí být do roku 2027 odstraněny.
Čína plánuje odvetná opatření
The Wall Street Journal tento týden informoval, že Čína zvažuje odvetná opatření proti evropským výrobcům telekomunikačních zařízení Nokia a Ericsson v případě, že se Evropská unie připojí ke Spojeným státům a Británii a zakáže používání technologií Huawei v sítích 5G.
Evropská unie zatím se zákazem technologií Huawei v sítích 5G nepřišla. Evropská komise začátkem letošního roku členským zemím pouze doporučila, že by k budování citlivých částí sítí 5G neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko. Rozhodnutí však ponechala na jednotlivých zemích.
Dále čtěte:
NERV pomáhá sestavit novou hospodářskou strategii
Počet případů COVID-19 ve světě překonal 15 milionů
Zdroj: ČTK; The Wall Street Journal