Zadejte hledaný výraz...

FinCEN Files: Co byste měli vědět o uniklých dokumentech amerického úřadu

Více než dva tisíce dokumentů z let 2000 až 2017 uniklo z amerického úřadu na prevenci praní peněz FinCEN. Týkají se podezřelých transakcí ve velkých bankách. Podle serveru Investigace.cz z celkového počtu 2 100 dokumentů souvisí 281 s Českem. Každý takový spis má přitom několik desítek až stovek stran. Dohromady se týkají 144 firem nebo lidi, co měli bankovní účty v Česku, ze který odešly nebo na ně přišly platby, které banky vyhodnotily jako podezřelé.

Dokumenty získala redakce Investigace.cz v rámci globálního novinářského projektu FinCEN Files. Projekt představuje čtrnáct měsíců trvající investigace pod záštitou Mezinárodního konsorica Investigativních novinářů (ICJ) a BuzzFeed News. Na projektu spolupracovalo přes 400 novinářů z 80 zemí světa. Uniklé dokumenty o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů jako první získal BuzzFeed News.

Výsledkem projektů je více než 2 100 uniklých utajovaných dokumentů. Jde o hlášení bank o podezřelých platbách americkému úřadu FinCEN, který spadá pod ministerstvo financí USA. Zprávy o podezřelé aktivitě SAR (Suspicious Acivity Reports) vyplňují banky a posílají úřadu, pokud mají u některého z klientů podezření na nelegální jednání. Samotný SAR však neznamená, že někdo pere peníze nebo páchá trestnou činnost.

Jde především o platby, které pochází z podle bank rizikových oblastí, jakými jsou například Seychely, Kypr nebo Panenské ostrovy. Podezřelé pro banky je i to, pokud nelze k dané společnosti dohledat téměř žádné informace. FinCEN uvedl, že únik může mít dopad na národní bezpečnost USA, kompromitovat vyšetřování a ohrozit bezpečnost jednotlivců a institucí, které podávají hlášení o podezřelé činnosti.

Dokumenty se týkají i Česka

Podle serveru Investigace.cz z dokumentů vyplývá, že se v Česku legalizují peníze z trestné činnosti páchané v Rusku. Pochybné jsou i převody peněz spojené s Čínou a čínskými jednateli ve firmách registrovaných v Česku.

„Uniklé dokumenty znovu potvrzují fakt, že se Česko stalo jedním z evropských center, kde se perou peníze z Ruska – ať už ukradené zkorumpovanými úředníky z ruského státního rozpočtu, z vytunelovaných firem nebo z úplatků pro celníky,“ uvedl server.

Z českých bank se podle serveru na transakcích zaznamenaných v dokumentech nejvíce podílela Raiffeisenbank, která provedla podle listin pochybné převody v hodnotě 3,4 miliardy korun.

Následuje PPF Banka s transakcemi za 1,3 miliardy, ČSOB s převody za 1,2 miliardy korun a Česká spořitelna s příchozími či odchozími platbami ve výši zhruba 442 milionů.

Akcie bank rekordně klesly

Kauza FinCEN Files zasáhla tvrdě bankovní akcie. Nejvýznamnějšími bankami, jež se ve zprávě objevují, jsou Deutsche Bank, která ve spisech zveřejnila podezřelých 1,3 bilionu dolarů, a JPMorgan Chase & Co., která zveřejnila 514 miliard dolarů. Akcie Deutsche Bank v pondělí klesly o více než osm procent a dále klesají. Akcie JPMorgan spadly o čtyři procenta. Britská banka HSBC, která se v dokumentech objevila, klesla na nejnižší úroveň za čtvrt století. Její akcie jsou od začátku roku na polovině.

Dále čtěte:

Veřejnost nejspíš získá přístup zdarma k technickým normám

Intel dostal americkou licenci na další dodávky pro Huawei


Vydáno
22. 9. 2020
Tagy