Podle odborníků Fidelity International se celosvětové ekonomické zotavení bude odvíjet v několika fázích: změna finančních toků, stabilizace šíření koronaviru v jednotlivých zemích, změna toků v ekonomikách a nakonec ekonomická expanze.
Obnovení reálné ekonomiky
Centrální banky již částečně řešily situaci kolem finančních toků. Nastal již také progres ve stabilizaci počtu případů nakažených koronavirem. Nesmí se však zapomenout na riziko další vlny nákazy. Vzhledem k tomu, že omezení volného pohybu ve většině zemí ještě zůstává, je podle expertů potřeba nejprve opravit reálnou ekonomiku. Dokud nepřestane klesat poptávka a nezaměstnanost, bude na ekonomiku vyvíjen velký tlak.
Situace na trhu se neustále vyvíjí, což přináší výzvy i příležitosti pro investory. Bude klíčové podchycení těch oblastí, které mají potenciál vytvářet hodnotu v dlouhém období. Velký rozptyl ve výsledcích, ať už u regionů, tak u odvětví či jednotlivých společnosti, vyžaduje detailní znalost firem a sektorů. Je potřeba být rychlá a přizpůsobovat investiční přístup různým fázím krize a zotavení. Andrew McCaffery, globální CIO Fidelity International, vysvětlil, že se věnují alokaci aktiv z různých úhlů pohledu a snaží se identifikovat dlouhodobé příležitosti plynoucí ze změn ve světě.
Zaměření spíš na dluhopisy než akcie
Anna Stupnytska, globální ekonomka společnosti Fidelity International uvedla, že i přes některé povzbudivé signály je příliš brzy na přepínání na jiný rizikový mód. Předčasný je i politicky poháněný růst akcií posledních měsíců vzhledem k slabým ekonomickým datům některých regionů. U dluhopisů vyvažujících riziko existují podle ní atraktivní příležitosti, zejména u amerických dluhopisů s investičním stupněm a těch s vyššími výnosy. Prodeje učiněné bez přemýšlení vedly k atraktivním valuacím, zejména u korporací, které měly silné rozvahy a cashflow. Rozhodnutí FEDu o nákupu korporátních dluhopisů vyvolalo pozitivnější postoj k vysokým výnosům.
Dokud však neuvidí obrat ekonomiky, budou se zaměřovat spíše na rizikovější dluhopisy než na akcie. Co se týká amerických akcií, zejména těch s malou tržní kapitalizací, jsou obezřetní. Na zvládnutí krize jsou totiž hůře vybavené. Preferují tak asijské akcie (dovozce energií, kteří mohou těžit z nízkých cen ropy). Opatrní jsou také u rozvíjejících se trhů, jak u akcií, tak u dluhopisů. Tyto trhy mají podle ekonomky obecně horší schopnost reagovat na podněty, udržet nízké sazby a vyhnout se odlivu kapitálu.
Nejistota a nerozvážné prodeje vyústily ve velké cenové anomálie. Zejména v případě kvalitních společností, které mohou vydělávat a přinášet dividendy hned, jak dojde k uvolnění omezení pohybu. Povaha této krize se od jiných velmi liší. Společnosti, které odolaly globální finanční krizi, nyní zažily přes noc částečné nebo úplné zavření. Klíčové pro přežití je vyhodnocení kapacit pro zvládnutí krize. To vyžaduje hlubší znalosti firmy i odvětví, ve kterém firma působí. Společnosti s nejudržitelnějšími finančními strukturami musí nyní fungovat ve velmi nejistém prostředí a urvat si svůj podíl při konkurenci. Jejich fungování jim poskytuje jistou ochranu před dalším poklesem a nabízí možnost dostat se lépe nahoru v rámci oživení. Společnosti více vystavené globálním a čínským růstovým trendům by měly být v zotavení rychlejší.
Likvidita i ocenění na dluhopisových trzích pozitivně reagovalo na masivní politické intervence. Výnosy vládních dluhopisů však zůstávají blízko historických minim. Kreditní spready se na celém světě zotavily a likvidita a přístup na trh pro emitenty dluhopisů se zlepšily. Valuace odráží touhu prohlédnout náročné makroekonomické pozadí, s určitou mírou opatrnosti a selektivity. Některé trží nástroje budou kompenzovány vyšším rizikem nesplácení a nabízí výnosy přiměřené riziku i v dlouhém období, ačkoli volatilita zůstává vyšší kvůli probíhající krizi.
Úvěrový rating se podle Andrewa McCafferyho bude v příštích měsících ještě zhoršovat, protože ratingové agentury reagují se zpožděním. Některé z padlých andělských dluhopisů (dluhopisy s investičním stupněm překlasifikovaným na dluhopisy s vysokým výnosem) poskytují příležitosti. Jde tak o ty, které se mohou oddlužit a vrátit do investičního stupně. Popřípadě mohou benefitovat z toho, že je centrální banka odkoupí při svém nákupu zaměřeném na cenné papíry s ratingem BB.
Regionální rozdíly
Rozdílný návrat k normálnímu stavu přinese vítěze a poražené na úrovni zemí i časových horizontů. Příležitost tak může nabídnout alokace kapitálů způsobem, který je citlivý k tempu zotavení, a učení se z trajektorií zotavení. Dlouhodobě je vývoj demografie relativně předvídatelná a je to hlavní proměnná investičních odhadů. Země s mladou populací a rostoucí střední třídou budou mít vyšší spotřebu, v první řadě technologií, poté v oblasti cestování a volného času. Země se stárnoucí populací bude vyžadovat investice do zdravotní péče a souvisejících technologických řešení. McCaffery dodává, že Asie s rychlejším návratem k normálu a s mladší populací nabízí nejlepší příležitosti k dlouhodobému růstu, zejména v oblasti pojištění a zdravotní péče. Větší obavu má o neasijské rozvíjející se země kvůli jejich omezenějším zdrojům pro reakci na krizi.
Podmínky pro globalizací se měnily již před pandemií koronaviru. Nejvíce se to projevilo v americko–čínské obchodní válce. Tato změna byla navíc urychlena šokem z pandemie a testováním dodavatelských řetězců ve zdravotnictví a léčivech, potravin a technologické infrastruktury. Tato odvětví budou stále více považována za oblasti národní bezpečnosti. Budou se tak projevovat snahy o využití vlastních zdrojů v zemi nebo v rámci regionálních bloků. Budou také podrobené vyššímu dohledu a regulaci, což je posouvá blíže k utilitám a obrannému průmyslu. Větší regulace by mohla vést časem k nižším ziskům, ale současně by mohla vytvořit stabilnější příjmy a peněžní toky, což je pro valuace prospěšné. Tyto sektory by tak měly vyjít z krize jako vítězné. Kvůli menšímu objemu cestování mezi zeměmi i v rámci samotných zemí, menším výdajům na volný čas, ubytování, dopravu a mezinárodní vzdělání, však mohou být oslabené.
Změna chování spotřebitelů
Omezení pohybu donutilo spotřebitele posunout se z běžných maloobchodů směrem do e-shopů a dodávkám přímo do domu. Posun je zejména patrný u potravin, u kterých se online prodej dříve rozvíjel pomalu. Očekává se, že o po uvolnění omezení zájem přetrvá. Spotřebitelé se více soustředí na osobní pohodlí, takže cílí společnosti zlepšující kvalitu života a na sport. Cestování během dovolených se opět uvolní, zejména u mladé generace. Budou však panovat větší obavy o bezpečí a kvalitu destinací a ubytování.
Lidé se přizpůsobí na práci z domova a pravděpodobně budou investovat do domácích kanceláři a digitálního vybavení. Telekomunikační technologie a konektivita jsou dlouhodobými vítězi, stejně jako bezkontaktní platby či výuka a vyšetřování lékařem na dálku. Řada aktivit stále zůstane online, některá pracovní setkání, tréninky v domácích podmínkách nebo nakupování potravin. Lidé si totiž užívají úspory času a nákladů.
Změny ve zdravotnickém průmyslu
Díky čelnímu postavení v boji proti pandemii mohou farmaceutické a biotechnologické společnosti najít politickou podporu a tlačit na ceny. Další oblastí na úspěch je diagnostika. Ta je nákladově efektivní a jde o způsob, jak zjistit šíření viru. V této oblasti očekávají experti zvýšení investic. Telemedicína, tedy vyšetření pacientů na dálku, zaznamenala nárůst poptávky. V dlouhodobějším období by tak měla pokračovat jako součást probíhajících investic do IT ve zdravotnictví a jeho digitalizaci. Krize také ukázala to, že některé nemocniční systémy nejsou dostatečně financovány. Je tedy rozumné očekávat zvýšení budoucích investic, aby se zajistila lepší příprava na případnou další vlnu pandemie.
Dále čtěte:
70 procent firem hlásí propad zakázek za květen a červen
Akcie míří dolů, koruna se drží růstu
Zdroj: Patria.cz