Foto: Getty Images
Pokud Kongres neschválí další fiskální balíček podpory pro nezaměstnané, federální státy a regionální vlády, existuje riziko, že zotavení americké ekonomiky bude delší a pomalejší, varoval šéf chicagského Fedu (americké centrální banky) Charles Evans. Podle něj i může hrozit, že by ekonomika mohla padnout do recese.
O tom, že budoucí vývoj americké ekonomiky zůstává nejistý, se zmínil i šéf Fedu Jerome Powell. V případě potřeby by tak Fed přistoupil k dalším stimulačním opatřením. Powell poukázal na to, že i přes oživení trhu práce a výdajů domácností, ekonomika nadále zaostává za úrovní před příchodem koronavirové krize. Předpokládá, že k úplnému zotavení dojde teprve tehdy, když si budou lidé jisti, že je bezpečné se znovu zapojit do široké škály aktivit.
O tom, že je potřeba další podpora, mluvil Evans na virtuální schůzi think-tanku OMFIF (Official Monetary and Financial Institutions Forum). Evans předpokládá, že míra nezaměstnanosti v USA do konce roku klesne na 5,5 procenta. Jeho předpověď však kromě vakcíny počítá i s dalším fiskálním balíčkem v minimálním objemu 500 miliard dolarů.
Kongres v březnu schválil fiskální stimuly v objemu 2,3 bilionu dolarů. Aktuálně je však nepravděpodobné, že by před listopadovými prezidentskými volbami schválil další podporu. Evans uvedl, že každá týden a každý měsíc bez obnovení dodatečné podpory, která fungovala během jara a léta, znamená prodloužení období pomalého růstu, pokud ne přímo recesi.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu. V současnosti přibližně 30 milionů Američanů pobírá nějakou formu podpory v nezaměstnanosti. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.
Dále čtěte:
FinCEN Files: Co byste měli vědět o uniklých dokumentech amerického úřadu
Intel dostal americkou licenci na další dodávky pro Huawei
Zdroj: Reuters; AP