Facebook vyhrál první kolo soudní bitvy proti Evropské komisi. Ta podle něj požaduje nadměrné množství informaci v souvislosti s jeho vyšetřováním. Tribunál soudního dvora EU rozhodl o pozastavení platnosti tohoto požadavku, dokud neučiní konečné rozhodnutí.
Firmu provozující stejnojmennou sociální síť i další služby, vyšetřuje Evropská komise kvůli jejímu nakládání s daty a kvůli internetovém trhu, který spustila v roce 2016. Ten používá 800 milionů jejích uživatelů v 70 zemích pro nákup a prodej. Firmě tak hrozí vysoké pokuty a může jí být nařízena změna obchodních praktik.
EK žádá dokumenty nesouvisející s vyšetřováním
Facebook podal 15. července u unijního soudu žalobu na EK, která podle něj požaduje informace nad rámec šetření, včetně osobních informací. Společnost také požádala o předběžné opatření, které by zastavilo nařízení komise o poskytnutí informací ze 4. května. Pokud by Facebook toto nařízení nedodržel, mohlo by to pro něj znamenat pokutu ve výši až osmi milionů eur do doby, než by tomuto nařízení vyhověl.
Tribunál unijního soudu v rozhodnutí 24. července pozastavil předběžným opatřením požadavek komise na dobu, než obdrží její připomínky a rozhodne o žalobě Facebooku. Krok má podle soudu zabránit možnému zveřejnění materiálů, které by porušovaly základní právo na soukromí.
Facebook již poskytl komisi 315 tisíc dokumentů, což odpovídá 1,7 milionu stránek. Požadavek komise je ale podle Facebooku široký. Společnost tak má předložit i převážně bezvýznamné dokumenty, které nemají co dělat s vyšetřováním, včetně vysoce citlivých osobních údajů, jako lékařské informace zaměstnanců, osobní finanční dokumenty a soukromé informace o rodinných příslušnících zaměstnanců.
Dále čtěte:
Google umožní práci z domova do léta příštího roku
WHO: Koronavirus není sezonní záležitostí
Zdroj: investing.com; ČTK