Experti společnosti Kaspersky prozkoumali patnáct různých prodejních míst na nelegálních internetových sítích, tzv. darknetu. Našli nabídky na tři hlavní vakcíny proti onemocnění COVID-19, Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Někteří prodejci však nabízejí i neověřené vakcíny.
Většina prodejců byla z Francie, Německa, Velké Británie a USA. Ceny za jedu dávku vakcíny se pohybovaly v rozpětí od 250 do 1200 dolarů. Většina těchto prodejců na černém trhu uskutečnila od 100 do 500 transakcí, což naznačuje, že obchod skutečně proběhl. Není však jasné, co přesně uživatelé darknetu nakupují.
Podle informací, které mají k dispozici odborníci společnosti Kaspersky, není možné zjistit, kolik dávek vakcín inzerovaných online jsou opravdovými dávkami, vzhledem k tomu, že mnohým zdravotnickým zařízením nějaké dávky vakcín navíc zůstaly.
Experti rovněž upozorňují na to, že i kdyby člověk obdržel nějakou zásilku, s největší pravděpodobností dostanete spíše neúčinnou a neefektivní dávku. Samozřejmě nejdůležitější je to, že získávání vakcín tímto způsobem je nezákonné.
Bezpečnostní expert společnosti Dmitry Galov konstatoval, že na darknetu se dá najít téměř všechno. Není proto překvapením, že se prodejci pokusili využít i očkovací kampaň. Za poslední rok bylo množství podvodů využívající téma koronaviru úspěšné.
Galov uvedl, že lidé v současnosti neprodávají jen vakcíny, ale dokonce i záznamy o očkování – tedy dokument, který by vám mohl umožnit volně cestovat. Upozorňuje však na to, aby si lidé dávali pozor na jakékoli nabídky s pandemii a samozřejmě měli na paměti, že koupit si nelegálně vakcínu není zrovna nejlepší nápad, potažmo jakékoli léky.
Kaspersky je globální kyberbezpečnostní společnost založená v roce 1997. Její portfólio zahrnuje řešení v oblasti ochrany koncových bodů, jako i specializované bezpečnostní řešení a služby poskytující ochranu proti digitálním hrozbám.
Dále čtěte:
Výrobci vakcín postrádají důležitou surovinu
Výrobce Sputniku V požádal Evropskou lékovou agenturu o registraci
Zdroj: Kaspersky