Zadejte hledaný výraz...

EU podnikne právní kroky proti Londýnu kvůli porušení dohody o Brexitu

Evropská komise (EK) v pondělí oznámila, že podnikne právní kroky proti Spojenému království v souvislosti s novým porušením podmínek dohody o brexitu z roku 2019. Mimo jiné jde o nedodržení důležitých ustanovení protokolu o Irsku a Severním Irsku. Britská strana chce totiž jednostranně prodloužit ochrannou lhůtu na kontroly některých potravin a zemědělských produktů směřujících z EU do Severního Irska. S tím Evropská unie nesouhlasí a označuje to za jednostranné porušení dohody o brexitu.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič na možnost právního řízení vůči Británii upozornil už začátkem března. V rozhovoru pro Financial Times ze dne 4. března uvedl, že Evropská komise připravuje právní kroky proti Spojenému království. A to kvůli rozhodnutí Londýna jednostranně prodloužit odkladné lhůty na celní kontroly po brexitu v severoirských přístavech.

Šefčovič jako spolupředseda Smíšeného výboru EU a Británie pro implementaci dohody o vystoupení v pondělí upozornil, že je to již podruhé za šest měsíců, co britská vláda porušila mezinárodní právo.

„Protokol o Irsku a Severním Irsku je jedinou cestou, jak chránit Velkopáteční dohodu a zachovat mír a stabilitu ve snaze vyhnout se tvrdým hranicím na irském ostrově a při zachování integrity jednotného trhu EU,“ uvedl Šefčovič v oficiálním prohlášení.

Dodal, že EU a Británie se dohodly na tomto protokolu společně a spolu ho musí i implementovat. Upřesnil, že jednostranné rozhodnutí a porušení mezinárodního práva ze strany Spojeného království porušují samotný účel dohody.

„Proto dnes podnikáme právní kroky. Doufám, že díky společnému, pragmatickému a konstruktivnímu duchu, který převládal v naší dosavadní práci při provádění dohody o brexitu, se nám podaří tyto problémy vyřešit ve smíšeném výboru bez nutnosti dalších právních prostředků,“ uvedl Šefčovič.

Šefčovič zároveň dodal, že zaslal dopis Davidu Frosta, spolupředsedovi smíšeného výboru pro dohodu o brexitu. Žádá v něm vládu Spojeného království, aby se zdržela používání v praxi prohlášení a pokynů z 3. a 4. března 2021, neboť EU tato jednostranná opatření vnímá jako porušení povinností smlouvy o brexitu. V dopise vyzval Frosta na další konzultace v rámci Smíšeného výboru EU a Británie.

Podle jeho slov má Británie k dispozici jeden měsíc na odpověď na dopis EK o porušení ustanovení legislativy EU.


Dále čtěte:

Volskwagen chce konkurovat automobilce Tesla

AstraZeneca nenašla žádnou spojitost mezi svou vakcínou a tvorbou krevních sraženin

Zdroj: The Guardian



Vydáno
15. 3. 2021
Tagy