Elektronické platby by měli být v rámci jednotné, rychlejší a bezpečnější. Již koncem roku 2021 mají být převody v reálném čase normou. Toto je cílem nové strategie pro platby v maloobchodě, kterou chce Evropská komise schválit ve středu 23. září.
Důvodem je razantní vývoj různých elektronických platebních řešení, ať už jde o o platební karty, mobilní aplikace či inteligentní hodinky. Všechna tato řešení získala dodatečný impulz v souvislosti se současnou koronavirovou krizí. EK kritizuje stále rozdrobený evropský trh.
Ústředím bodem pro EK je dostupnost převodů v reálném čase tzv. instant payments, při kterých se peníze v průběhu několika sekund převedou přímo na účet příjemce. Podle agentury DPA se Komise zaměřuje na úplné uskutečnění instant payments v EU do konce roku 2021. Předpokladem na dosažení tohoto cíle jsou jednotná pravidla, jednotné technické standardy a příslušná infrastruktura.
EK zároveň otevřeně uvedla, že hotovost zůstane ještě dlouho zachována, rovněž jako povinnost obchodníků přijímat bankovky a mince. V rámci eurozóny se až 78 procent plateb stále provádí v hotovosti.
V úsilí přesvědčit spotřebitele požaduje EK podobně výhodná pravidla, která platí pro ostatní platební metody, například prostřednictvím karet. Konkrétně jde o možnost vrácení peněz, když při okamžitém převodu narozdíl od běžného bankovního převodu nemá spotřebitel v případě chyby možnost platbu zastavit. Kvůli tomu pak mohou vzniknout dodatečné náklady. EK také chce omezit výši případných poplatků.