Foto: finansavisen.no
Napětí mezi USA a Čínou je podle ekonoma větší globální hrozbou než virus
Podle vlivného ekonoma Jeffreyho Sachse bude prohlubující se studená válka mezi USA a Čínou znamenat pro celý svět daleko větší starosti než koronavirus. Svět je podle něj v období masivního narušení bez jakéhokoli vedení. Varuje, že přerušení vztahů mezi těmito velmocemi to ještě zhorší.
Profesor z Kolumbijské univerzity obvinil americkou vládu, že více usiluje o rozdělení a nepřátelství než o spolupráci. Je tak nyní silou, která se podle něj pokouší vytvořit novou studenou válku s Čínou. Pokud se to podle něj podaří (tedy pokud se využije tento přístup), pak se ekonomika nebude vracet do normálu, nýbrž povede k ještě větší kontroverzi a nebezpečí.
Napětí na několika frontách
Napětí mezi USA a Čínou roste na několika frontách – nejen v té obchodní. Prezident Donald Trump podepsal tento týden právní předpisy, které opravňují udílení sankcí proti čínským úředníkům odpovědným za potlačování muslimů v provincii Sin-ťiang. Trump také navíc prohlašuje, že Čína mohla podpořit mezinárodní šíření viru, aby destabilizovala konkurenční ekonomiky.
USA také zakázaly společnosti Huawei používat jejich čipové technologie. Umožnily však americkým podnikům spolupracovat s čínskou firmou na stanovování norem pro mobilní sítě páté generace (5G). Tvrdý postoj prezidenta Trumpa k Číně a Huawei by však mohl být součástí jeho politické kampaně, díky čemu by mohl být znovu zvolen. Tak to alespoň tvrdí ve své nové knize bývalá poradce pro Národní bezpečnost John Bolton.
Profesor Sachs souhlasí s tím, že zacílení na společnost Huawei nebylo nikdy jen bezpečnostním problémem. Spojené státy podle něj neudržely krok s uvedením 5G, což je důležitou součástí nové digitální ekonomiky. Huawei tak získal větší podíl na globálních trzích. Podle Sachse tak USA z toho vyvodily závěr, že by Huawei mohl být globální hrozbou, proto se snaží přerušit vztahy s touto společností.
Konflikt mezi Čínou a Indií
Je třeba však poukázat na to, že USA nejsou jedinou zemí, se kterou má Čína konflikt. Tento týden se rozostřilo napětí na čínsko-indické hranici, při kterém zahynulo nejméně dvacet indických vojáků. Jedná se tak o nejhorší konflikt, které obě strany zažily za posledních padesát let.
Čína také aktivně financuje hospodářské projekty v Pákistánu, Srí Lance, Nepálu – tedy s indickými sousedy. Utvrzuje to tak obavy, že se Peking snaží omezit vliv Indie ve svém regionu. Sachs připustil, že vzestup Číny znepokojuje její sousedy v Asii – zejména to, že jí v některých případech nejde o mírumilovný růst na základě spolupráce. Podle něj by měla Čína více spolupracovat, zlepšit svou diplomacii, regionální spolupráci. Pokud by něco takového z její strany nastalo, čekala by Asii podle Sachse zářná budoucnost.
Dále čtěte:
Glos: Programování vás musí bavit, abyste to dokázal dělat
Pandemie pozastavila boj proti jednorázovým plastům
Zdroj: BBC News