Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla důvěra v tuzemskou ekonomiku v červenci meziměsíčně o 9,5 bodu na 86,7 bodu. Optimismus vzrostl jak na straně podnikatelů, tak i spotřebitelů. Meziměsíční růst důvěry byl nejvyšší od počátku sledování.
Důvěra v českou ekonomiku zaznamenala v letošním dubnu po vypuknutí epidemie koronaviru rekordní propad téměř o 20 bodů. V květnu a v červnu poté mírně stoupla. Podle statistiků i přes výrazný růst v červenci zůstává důvěra stále pod dlouhodobým průměrem.
Důvěra podnikatelů stoupla v červenci meziměsíčně o 10,9 bodu na 84,7 bodu, u spotřebitelů byla vyšší o 2,7 bodu, dostala se na 96 bodů.
Vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst uvedl, že za výrazným růstem důvěry stálo zvýšení důvěry ve službách, a především v průmyslu. Podnikatelé v průmyslu očekávají zejména výrazný růst tempa výrobní činnosti v nejbližších třech měsících. Důvěra podnikatelů v průmyslu vzrostla v červenci meziměsíčně o 19,8 bodu na 89,8 bodu, ve službách o 4,8 bodu na 77 bodů.
Ve stavebnictví se důvěra v ekonomiku meziměsíčně zvýšila mírně o 0,6 bodu na 103 bodů. Stále tak převažovali podnikatelé, kteří hodnotili celkovou poptávku jako nedostatečnou.
V obchodu se důvěra ve srovnání s červnem snížila, klesla o 2,6 bodu na hodnotu 89,5. V meziročním srovnání je důvěra v obchodě také nižší. Podnikatelé v obchodě zhodnotili celkovou ekonomickou situaci hůře než v červnu. Podíl podniků, které pro období příštích tří měsíců očekávají zlepšení své ekonomické situace, se však v červenci zvýšil.
U spotřebitelů byly v červenci meziměsíčně mírně nižší obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, naopak obavy ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se mírně zvýšily.
Zdroj: ČSÚ; ČTK