Podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla důvěra v českou ekonomiku v listopadu meziměsíčně o 4,4 bodu na 82 bodů. Nižší byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles byl zaznamenán u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se napřímo dotkla vládní opatření proti šíření koronaviru.
S nástupem druhé vlny a restrikcí se podle analytika ČSOB Petra Dufka začal v české ekonomice šířit pesimismus. Podle výsledků průzkumu ČSÚ klesla v posledním měsíci důvěra ve všech sledovaných odvětvích a negativní náladě propadli i spotřebitelé.
Spotřebitelé jsou negativně naladěni skoro tak, jako na jaře, kdy začínala první vlna koronaviru. Vysoká známka pesimismu pramení především z obav z nezaměstnanosti a s ní spojenými hrozbami zhoršení jejich finanční situace.
Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli poklesla ve všech odvětvích. V obchodu to bylo o 5,7 bodu, ve službách dokonce o šest bodů. Počet podnikatelů, kteří negativně hodnotí současnou poptávku, vzrostl. Pesimismus narůstá i ve výhledu na další tři měsíce.
Mezi podnikateli v průmyslu klesla důvěra o 3,6 bodu. Podle vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiřího Obsta je pokles důvěry způsoben především nižší poptávkou. S tím je také spojené očekávané snížení tempa růstu výrobní činnosti v nejbližších měsících.
Průzkum se uskutečnil od 1. do 18. listopadu. Sběr dat k průzkumu o investicích ve zpracovatelském průmyslu se konal od 1. října do 9. listopadu.
Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Kvůli koronavirové krizi se důvěra v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.
Dále čtěte:
Na revitalizaci brownfieldů mohou obce dostat až 50 mil. korun
Letošní nezájem o nákup luxusního zboží vymazal více než šest let růstu
Zdroj: ČSÚ, ČTK