Zadejte hledaný výraz...

Důvěra v českou ekonomiku poklesla

Důvěra v českou ekonomiku zaznamenala v dubnu největší pokles od začátku sledování. Pokles pod osmdesátibodovou hranici byl přitom naposledy v březnu 2009, v době vrcholící finanční krize.

Důvěru v ekonomiku statistici sledují už od roku 1993. Její rekordní pokles byl jak mezi podnikateli, tak i spotřebiteli. Podle Českého statistického úřadu je důvodem strach z pandemie koronaviru.

Předeseda ČSÚ Marek Rojíček uvedl, že podle průkuzmu zažívá ekonomika v souvislosti s pandemií a následnými opatřeními nevídaný šok. Důvěra podnikatelů i spotřebitelů klesla na historicky nejnižší hodnoty. Podle něj to nevypadá optimisticky ani pro nadcházející měsíce.

Důvěra mezi podnikateli klesla o 19,3 bodu n hodnotu 73,8 bodu. Snížení proběhlo ve všech odvětvích. Ve službách je na úrovni 70,5 bodu, což je nejnižší hodnota od začátku sledování. V průmyslu byla hodnota naposledy nižší v březnu 2009.

Jiří Obst, vedoucí oddělení konjukturálních průzkumů ČSÚ, upřesnil, že podnikatelé nyní čelí obrovskému poklesu poptávky. Z očekávaného vývoje v příštích třech měsících to bohužel nevypadá, že by se hodnoty v takto krátkém čase mohly vrátit na původní úroveň.

Zhruba 45 procent dotázaných podnikatelů v průmyslu uvedlo, že hlavní překážkou je nedostatečná poptávka. Ve stavebnictví si pětina stěžovala na její snížení, více než třetina pak i na nedostatek zaměstnanců. A třetina podnikatelů ve službách uvedla skupinu blíže nespecifikovaných překážek, ve většině případů se jednalo o mimořádná opatření v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu.

Spotřebitelé hodnotili ekonomickou sitaci nejhůře od ledna 2013, důvěra se snížila o 20,4 bodu na 80,1 bodu. Mezi spotřebiteli se zvýšily obavy ze výšení nezaměstnanosti i ze zhoršení celké ekonomické situace a jejich vlastní finanční situace.

Významným faktorem prohloubení krize bude podle odborníků právě spotřebitelská důvěra. Lidé se více bojí, což brzdí ekonomické oživení. Větší jistotu nepřináší ani nesystematická podpora vlády podnikům. Zároveň není ani jisté, jestli se hospodářství naplno nastartuje i po zrušení všech opatření.

Nový harmonogram uvolňování podnikatelských činností

Sběr dat se za podnikatelskou část konal od 1. do 17. dubna, za spotřebitelskou od 1. do 16. dubna. Důvěra ze strany podnikatelů a spotřebitelů tak podle ČSÚ v plné míře odráží přijímaná opatření.

Zdroj: Seznam Zprávy


Vydáno
24. 4. 2020
Tagy