Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy chybí v české ekonomice 270 miliard korun likvidity. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská uvedla, že stát k 20. květnu vyplatil na přímé pomoci z národních zdrojů desetinu. To je 30 miliard, přičemž přislíbil 277 miliard. Ze zdrojů EU a na garancích vyplatil dokonce jen setinu, konkrétně 12,6 miliard korun, přičemž slíbil 851 miliard korun.
Zatím jen sliby
Realita skutečné pomoci je podle Prouzy úplně jiná. Jak z pohledu toho, jak vláda skutečně málo do pomoci investovala, tak i pohledu toho, že ti nejvíce zasažení nedostali skoro žádnou podporu, rozhodně ne z oněch vychvalovaných úvěrových programů COVID. Pořád také podle něj není jasné, jak bude vláda postupovat při případné druhé vlně epidemie. Není stanoveno, jaká budou nová pravidla a zda stát bude tentokrát připraven reagovat rychle.
Politici naslibovali násobně víc, než kolik podnikatelé nakonec dostali. Poškozuje je to nejen vůči zahraničním konkurentům nebo obchodním partnerům, kteří už peníze dostali. Některým hrozí i nucené zavření.
Firmy podle Prouzy také nemohou čekat na vyhodnocení žádostí o program COVID několik týdnů, jak tomu bylo v prvních dvou fázích. U dosavadních programů kritizují odborníci i to, že se někteří žadatelé ani nedozvěděli, proč neuspěli.
Podle Horské podnikatelé k 20. květnu dostali zatím jen 0,7 procenta HDP. Přitom už před měsícem se ministryně financí Alena Schillerová chlubila, že na podporu tuzemského hospodářství už byla vyčleněna pětina tuzemského HDP.
Z hlediska čerpání je nejúspěšnějším programem Pětadvacítka, kterou již dostalo 677 tisíc OSVČ. Peníze z dosavadních úvěrů COVID oproti tomu jen kolem 1500 firem.
Podle Horské podporuje Antivirus v této fázi pracovní neaktivitu. Firmám navíc hradí jen třetinu celkových mzdových nákladů. S restartem ekonomiky by se stát podle ní měl co nejdříve přepnout na skutečný kurzarbeit, který by podporoval částečné úvazky a zaměstnancům by dorovnával výpadky příjmů v souladu s původním smyslem tohoto programu.
Podpora levné zaměstnanosti
Analytička Raiffeisenbank navíc upozorňuje, že stát podporuje levnou zaměstnanost za každou cenu. Ukazuje se to výší podpory 8 200 korun na schválenou žádost. O podporu tak žádají především ty firmy, které platí podprůměrné mzdy.
Účinnost pomoci se teprve ukáže
Účinnost celého podpůrného balíčku prokáže vývoj nezaměstnanosti v druhé polovině roku, nejdříve v červenci. Tehdy se lidé začnou po dvouměsíční výpovědní lhůtě hlásit na úřadech práce o pomoc. Podle Horské to pro úřady bude velmi těžká doba. Bude muset vyplácet extra pomoc a pečovat o stále delší fronty nezaměstnaných.
Dále čtěte:
Od středy lze na 48 hodin cestovat mezi ČR a SR
Banky musí u COVID III zveřejnit úspěšné žadatele o úvěr
Zdroj: Seznam Zprávy