Zadejte hledaný výraz...

Dominantní postavení jednoho výrobce čipů staví svět do zranitelné pozice

Většina vyrobených čipů na světě pochází z jedné společnosti – konkrétně Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), která se již delší dobu potýká s nedostatkem těchto polovodičových součástek. Její dominantní postavení tak může představovat hrozbu pro globální ekonomiku.

Dominantní postavení na trhu

Produkty od TSMC využívají miliardy zařízení od mobilních telefonů přes počítače až po auta. Společnost provádí smluvní výrobu pro mnoho známých značek, aniž by o tom spotřebitelé věděli. Technologie této společnosti jsou velmi vyspělé – kolem 92 procent nejsložitějších čipů na světě pochází právě odtud. Některé z nich obsahují tranzistory tenčí než jedna tisícina lidského vlasu.

Náročná výroba čipů

Analytici uvádějí, že pro ostatní výrobce v tomto odvětví bude velmi těžké tuto společnost dohnat. Výroba polovodičů totiž vyžaduje značné investice – jakmile jejich výrobce zaostane, bude pro něj velmi těžké udržet krok s ostatními. Jedna továrna na výrobu čipů může stát až 20 miliard dolarů, dílčí nástroje pak až na 100 milionů dolarů.

TSMC však navíc nedokáže uspokojit poptávku. Aktuální nedostatek polovodičů se tak projevil vyššími cenami pro spotřebitele nebo nucenými dovolenými zaměstnanců, hlavně tedy v automobilovém průmyslu. (viz. Škoda Auto zastaví část svých provozů kvůli nedostatku čipů)

Geopolitické napětí

Společnost navíc oznámila, že kvůli nedostatku podnikla patřičné kroky a oproti loňskému roku zvýšila výrobu jednočipových počítačů o 60 procent. WSJ navíc současnou situaci v tomto ohledu přirovnává k dřívější světové závislosti na ropě z Blízkého východu. Pokud totiž v oblasti kolem Tchaj-wanu dojde k jakékoli nestabilitě, projeví se to po celém světě. Z hlediska geopolitického napětí jde o to, že Čína tento ostrov považuje za svou součást a hrozí vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost.

Závislost jako na ropě z východu

WSJ současnou situaci v některých ohledech přirovnává k někdejší světové závislosti na ropě z Blízkého východu – pokud v oblasti kolem Tchaj-wanu bude nestabilita, projeví se to v odvětvích napříč planetou. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Část analytiků ale nevěří, že by se Čína pokusila v nejbližší době Tchaj-wan získat zpět – už jen proto, že by tím ohrozila vlastní dodávku čipů.

Zdroj: WSJ