Z určitého pohledu je současné situace jasná. Záměrně jsme utlumili ekonomiku. U epidemie jsme zaspali a neměli jsme pak už moc na vybranou, píše na svém blogu o stavu, ve kterém se nachází Spojené státy, ekonom Tim Duy. Podle něj se dalo lehce předpovědět, co po uzavření ekonomiky nastane – prudký růst nezaměstnanosti, pokles spotřebitelských výdajů. Součástí tohoto plánu ale bylo udržení příjmů domácností tak, aby „peníze v ekonomice dál proudily“. To se podle ekonoma povedlo díky vládním transferům, i když se objevily problémy třeba v distribuci pomoci. Nyní se dá čekat, že nastane první fáze oživení, která bude rychlá. Otázkou je, jak budou vypadat fáze další.
Podle Duye zůstane velká část amerického hospodářství v útlumu. Bude tak nadále potřeba federální pomoci a podpory. Zejména musí být zajištěno, „aby peníze dál proudily k domácnostem“. Ovšem „republikáni se pokouší od fiskální podpory stáhnout co nejdříve“. Duy podle svých slov doufá, že jde jen o hru pro veřejnost. Podobný postoj ale začínají zastávat i někteří demokraté a celkově to zhoršuje očekávání. Podle ekonoma přitom není důvod, aby se diskuse o stáhnutí pomoci vedla dříve, než se oživení postaví na pevné nohy. Pokud je vedena nyní, působí kontraproduktivně.
Co kdyby vláda podporu udržela a Fed „držel dál nohu na plynu“? Duy poukazuje na to, že v posledních dnech se situace změnila k horšímu kvůli celonárodním protestům, demonstracím a nepokojům. Nejlepším scénářem je podle Duye možnost, že by se přeměnily na demonstrace poklidné.
Nejhorší možností je, že americký prezident proti nim pošle vojenské síly. Ekonom píše, že by o takové možnosti nejradši vůbec nepřemýšlel, ale „je na stole“. Jestliže by k něčemu takovému došlo, situace by spíše eskalovala, což by se projevilo na spotřebě a oživení by zpomalilo. V neposlední řadě by se pak kvůli shromažďování velkého počtu osob mohla změnit dynamika epidemie.