Podle odhadů Liberálního institutu den daňové svobody nastane letos ve všech zemích OECD později. V ČR připadá právě na dnešek, což je kvůli koronaviru nejpozději za 20 let. V mnoha dalších zemích však bude ještě později. Ve Francii si letos daňovou svobodu užijí zřejmě až v září, Finové a Belgičané nejspíš v polovině srpna. Podle institutu bude k premiantům opět zřejmě patřit Jižní Korea.
Den daňové svobody
Dnem daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana, do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Podle výpočtů Liberálního institutu tento den letos připadl na 24. června. Loni datum připadlo na 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru. Češi tak na stát letos pracují 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000, kdy institut začal den daňové svobody počítat.
Bezprecedentní situace
Podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka jde o daňově nejméně svobodny rok od začátku počítání institutu. Uvádí však, že je to tím, že je letošní situace zcela bezprecedentní. Ve srovnání s rokem 2010, kdy českou ekonomiku nejvíce zasáhla předchozí ekonomická recese, jde podle něj o zhoršení o pouhý týden. Pánek také uvedl, že na rozdíl od jiných let nemají letos konzistentní data posbíraná podle stejné metodiky napříč státy, takže nemohou vést mezinárodní srovnávání. Připočítává k tomu také problém s odhadem vývoje v ČR. V oblasti hospodářského výkonu i veřejných výdajů pracují letos s extrémně nerobustními odhady.
Vládu lze kritizovat za dvě věci
Za jiných okolností by Pánek za takový drastický posun vládu tvrdě kritizoval. Vládě však podle něj nelze vyčítat obranu před pandemií, což je přímo učebnicový veřejný statek. Stát tak musí vynaložit nějaké peníze navíc. Lze ji však podle něj kritizovat za dvě věci. Za to, že si v době předchozí dlouhé konjuktury nevytvořila finanční polštář a nereformovala veřejné finance. A navíc také za zmatečná nebo přímo kontraproduktivní opatření.
Výpočet dne
Při výpočtu dne daňové svobody institut každý rok vychází z odhadů hospodářského růstu a odhadu růstu veřejných výdajů. Je jasné, že skutečné údaje se nakonec mírně liší. Letos poprvé počítá se zpětnou revizí, protože letošní situace je zcela výjimečná. Dnešní den vychází z osmiprocentního poklesu HDP. Při nejhorším scénáři, který počítá s propadem HDP o 13,5 procenta a navýšení veřejných výdajů o 200 miliard Kč, by se posunul až na 23. července. ČNB odhaduje pokles HDP až o 13,5 %
Dále čtěte:
Zpřísnění pravidel při chybně zaslané platbě daně
Nejrychlejší počítač na světě zkoumá šíření koronaviru
Zdroj: ČTK; novinky.cz