V americkém státu Georgie nyní probíhá druhé kolo voleb do amerického Senátu, které může dost zásadně proměnit prezidentování demokrata Joe Bidena. V Senátu byl po volbách poměr hlasů 50:48 ve prospěch republikánů s tím, že právě dvě křesla se doplní v Georgii. Pokud se poměr hlasů vyrovná, bude mít rozhodující hlas viceprezident, v tomto případě demokratka Kamala Harrisová. Výrazně by to tak posílilo Bidena, který by mohl prosazovat svou agendu přes obě komory Kongresu. Co by tedy vítězství demokratů v Senátů znamenalo pro finanční globální trhy?
Aktuálně 8:24 SEČ: Demokrat Raphael Warnock, černošský pastor z Georgie, zvítězil v senátních volbách, vyhlásily NY Times i CNN. Porazil republikánku Kelly Loefflerovou.
Trhy dosud vítaly změnu prezidenta USA. Očekávaly, že Biden navýší rozpočtové stimuly v ekonomice a urovná vztahy s Čínou. Zároveň by však vítaly vítězství republikánů v Senátu. Tím by se totiž zabránilo přijímání některých zákonů. Jedná se o zvyšování daní a zavádění nových regulací, které obsahuje hospodářská agenda demokratů. Jde například také o radikální navýšení federálního rozpočtového deficitu. V případě jeho schválení tak musí být ve střehu trh s americkými vládními dluhopisy.
Kvůli novým regulacím by mohl být negativně ovlivněn i bankovní sektor. Mnohé investory by to totiž mohlo vést k rozhodnutí prodat akcie bank a tím realizovat slušný zisk z nedávného období. Banky v indexu S&P 500 totiž za poslední dva měsíce vyrostly přibližně o 30 procent.
Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka by vítězství demokratů v senátních volbách v USA mohlo ohrozit velké technologické společnosti, které by mohly být nuceně rozděleny na menší části. Kvůli tomu již včera poklesly akcie společností Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Google.
Obavy mají i těžařské společnosti. Demokraté by mohli totiž růst poptávky po ropě a plynu mohli výrazně změnit zavedením tvrdších ekologických regulací. Rozsáhlejší zelená politika demokratů by však prospěla alternativním energetickým společnostem.