Logo Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). PR/www.cmzrb.cz
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) schválila v programech COVID ke 14. květnu podporu pro zhruba 1500 podnikatelů za více než 10 miliard korun. Pomoc míří nejčastěji do sektoru maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Vyhodnocování žádostí v programu COVID II a COVID Praha pokračuje.
Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci. Živnostníci a malí podnikatelé nejčastěji žádali o půjčky 4,5 milionu korun. Středně velké podniky čerpají úvěry většinou 8,5 milionu korun. Největší objem podpory se dostává podnikatelům v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.
Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČMZRB Jiřího Jiráska je oblast cestovního ruchu spolu s doplňujícími službami třetím nejvíce podporovaným odvětvím. Deset procent z celkového počtu podpořených podnikatelů působí v ubytovacích či stravovacích službách nebo provozuje cestovní kanceláře či agentury.
ČMZRB podnikatelům poskytuje podporu také v rámci svých standardních služeb. Malí a střední podnikatelé od ní mimo programy COVID získali sedm miliard korun. Spolu s programy COVID to tak jsou tři čtvrtiny objemu poskytnuté bankou za loňský rok. Ten byl přitom pro ČMZRB rekordní.
Programy COVID
V první vlně programu COVID pro firmy zasažené v důsledku epidemie koronaviru bylo přijato 3200 žádostí, přičemž uspělo zhruba 200 firem. COVID II je pro žadatele úspěšnější. Řádně podaných žádostí bylo celkem 4900 v objemu kolem 15 miliard korun. K 14. květnu bylo schváleno 1200 žádostí za 8,5 miliardy korun. Finálně ČMZRB vyřídila 1700 žádostí. Mluvčí banky Marie Lafantová uvedla, že od žádosti odstoupilo 200 podnikatelů většinou z důvodu neposkytnutí úvěru komerční bankou. Přes 300 žádostí pak bylo zamítnuto z důvodu nesplnění programových podmínek. Většinou nesplňovaly definici malého a středního podniku, měly vyčerpaný limit ve veřejné podpoře nebo byl podnik v obtížích.
V případě programu COVID Praha bylo řádně podáno 408 žádostí, podpora byla schválena pro více než 90 podnikatelů v objemu 712 milionů korun. Podle Lafantové vyřídila banka téměř 110 žádostí, z toho 15 bylo zamítnuto.
Připravuje se také program COVID III. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že v pátek dostal od Evropské komise informace o notifikaci programu COVID III na podporu podnikatelů postižených koronavirovou krizí. Dnes by ho tak měla projednat vláda. Do programu bylo vyčleněno 150 miliard korun. ČMZRB bude moci ručit za úvěry v objemu až 500 miliard korun. Podporu by tak mohlo získat až 150 tisíc podnikatelů. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 procent, firmy s více zaměstnanci do maximálního počtu 500, získají záruku 80 procent. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun.
Dále čtěte:
Úvěr nedostane každý, kdo o něj požádá
Studie potvrdila nakažlivost koronaviru už před prvními příznaky
Zdroj: ČTK