Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí po dopadech pandemie koronaviru vzrostla. Hrubý domácí produkt se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 procenta. Překonal tak očekávání analytiků. V prvním čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 procenta kvůli opatřením proti koronaviru. K oživení přispěla stimulační opatření, jejichž cílem je zmírnit šok z koronavirové krize.
Navzdory oživení je údaj za druhé čtvrtletí nejslabším čtvrtletním růstem od 90. let minulého století, kdy začala Čína tento údaj sledovat.
Analytici očekávali růst o 2,5 procenta. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci stoupl HDP za duben až červen o 11,5 procenta, zatímco analytici čekali zvýšení o 9,6 procenta. V prvním čtvrtletí ekonomika mezičtvrtletně klesla o 9,8 procenta. Za celé pololetí se HDP snížil o 1,6 procenta.
Čína byla první ekonomikou, která se kvůli koronaviru (který se tam objevil v prosinci a začal se odtud šířit postupně do celého světa) uzavřela. Je také první zemí, která zahájila zdlouhavý proces oživení poté, co čínská vláda v březnu oznámila, že je nemoc v zemi pod kontrolou.
Zpracovatelský průmysl a některá další odvětví se již vrátila zpět na obvyklou provozní úroveň. Výdaje spotřebitelů jsou však slabé kvůli obavám ze ztráty pracovních míst. Kina a některé další podniky zůstávají nadále zavřené a omezené je i cestování.
Vláda zavedla řadu opatření, aby oživila ekonomiku zpustošenou koronavirem a podpořila zaměstnanost, včetně vyšších fiskálních výdajů, daňových úlev a snížení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv bank.
Dále čtěte:
Čínský export i import se v červnu meziročně zvýšily
Nové ohnisko nákazy koronaviru na Mělnicku
Zdroj: ČTK