Čínská ekonomika zrychlila v posledním čtvrtletí minulého roku tempo růstu. Za celý rok 2020 vzrostla o 2,3 procenta. Jde tak o výraznější růst, než odhadovala většina ekonomů. Jde sice o nejslabší růst za posledních 44 let, podle většiny agentur však Čína bude zřejmě jedinou velkou ekonomikou, která za loňský rok vykázala ekonomický růst. Očekává se, že v tomto trendu bude pokračovat i v roce 2021 navzdory tomu, že se pandemii koronaviru nadále nepodařilo zvládnout.
Růst čínské ekonomiky byl výraznější, než očekávali mnozí analytici. Překonala i odhady Mezinárodního měnového fondu (MMF), který odhadoval růst čínské ekonomiky na úrovni 1,9 procenta. Stále jde však o nejslabší růst od roku 1976.
Celoroční výsledky ovlivnilo zejména výrazné zrychlení v posledním kvartálu minulého roku. Za čtvrté čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) o 6,5 procenta po 4,9procentním růstu ve třetím čtvrtletí. I růst ve čtvrtém kvartálu překonal odhady, očekávalo se zrychlení na 6,1 procenta.
V tomto roce se počítá s pokračování výrazného růstu. MMF očekává zrychlení HDP na 7,9 procenta a podle průzkumu agentury Reuters by čínská ekonomika mohla vzrůst až o 8,4 procenta.
Za výrazným růstem v minulém roce je podle některý analytiků i fakt, že se Čína dokázala rychle adaptovat na nové požadavky vyvolané pandemií. Urychleně po nástupu nové situace začala ve zvýšené míře dodávat na ostatní trhy ochranné zdravotní pomůcky či elektroniku potřebnou pro práci z domova.
Vývoj čínské ekonomiky v nejbližším období však bude záviset na zvládnutí nový komplikací, v zemi se totiž začal opětovně zvyšovat počet infikovaných koronavirem. Růst počtu nových případů bude mít podle Maxr Zengleina z Mercator Institute for China Studies v Berlíně vliv na poptávku, a to právě v období před oslavami čínského Nového roku. Čínský Nový rok připadá v tomto roce na 12. února.
Dále čtěte:
Automobilky snižují produkci kvůli nedostatku čipů
Xiaomi je na černé listině USA
Zdroj: Reuters; AP