Zadejte hledaný výraz...

Čína začala vyšetřovat dovoz vína z Austrálie

Napětí mezi Čínou a Austrálií, které již přetrvává několik měsíců, se ještě zvýšilo. Peking v úterý oznámil, že spustil antidumpingové vyšetřování dovozu australského vína.

Vztahy mezi Čínou a Austrálií se zhoršili letos na jaře, když australský premiér Scott Morrison podpořil výzvy USA na nezávislé vyšetřování kroků Číny na začátku šíření koronaviru. Čína na to reagovala uvalením cla na australský ječmen, omezením dovozu hovězího masa z krajiny či výzvami pro čínské občany, aby do Austrálie necestovali.

Podle agentury AFP čínské ministerstvo obchodu v úterý informovalo, že začne s prověřováním případného dumpingu australského vína v roce 2019, a to na žádost Asociace čínských producentů vína. Ta vyzvala čínskou vládu prověřit dovoz vína od deseti australských producentů včetně Treasury Wine Estates, největšího producenta vína na světě. Cena akcií společnosti v reakci na nejnovější informace klesla až o 20 procent.

Podle australské vlády vyvezla země do Číny víno za rekordních 1,25 miliardy australských dolarů. Čína tak pro australské vinaře představuje největší trh. Asijská země je i největším obchodním partnerem Austrálie. Vzájemný obchod dosáhl loni hodnoty 235 miliard australských dolarů.

Australská vláda v reakci na informace z Číny uvedla, že bude svůj vinařský sektor bránit, jelikož k dumpingu určitě nedochází. „Respektujeme právo každého národa chránit domácí producenty před obchodními praktikami, narušujícími hospodářskou soutěž. Nicméně odmítáme, že by australské víno bylo vyváženo do Číny za dumpingové ceny.“ uvedl australský ministr zemědělství David Littleproud.

Dumping je formou cenové diskriminace, tedy praxe prodeje zboží v zahraničí za nižší ceny než na domácím trhu v zemi vývozu. Dumpingové ceny jsou dokonce nižší než výrobní náklady producenta, působí materiální poškození domácímu průmyslu té země, kam je zboží za dumpingové ceny prodáváno.

Před možným vyšetřováním varoval již dříve čínský velvyslanec Čchen Ťing-jie v Austrálii. V dubnu se pro noviny Australian Financial Review vyjádřil, že Číňané jsou frustrovaní a zklamaní z australských aktivit. „Možná si běžní lidé řeknou, proč bychom měli pít australské víno nebo jíst australské hovězí maso?“ prohlásil tehdy.

Pozastavení dovozu hovězího a uvalení cla na ječmen

Následně v květnu Čína pozastavila dovoz hovězího masa od čtyř australských dodavatelů a na australský ječmen uvalila 80procentní dovozní cla. Peking kromě toho také vyzval Číňany, aby do Austrálie necestovali, údajně kvůli rasově motivovaným incidentům vůči Asiatům.

Čína tyto kroky podnikla po tom, co australský premiér podpořil mezinárodní vyšetřování kroků Číny na začátku pandemie koronaviru. Obě země však mají spory kvůli vysokým antidumpingovým clům, která Austrálie uvalila na některé čínské produkty, například ocel a hliník. Peking také podráždilo rozhodnutí Canberry zakázat čínské společnosti Huawei účast na výstavbě 5G sítí v Austrálii.

Dále čtěte:

Letecké společnosti stále zápasí s problémy

Roušky od 1. září povinné ve vnitřních prostorách i MHD

Zdroj: The Guardian; CNBC


Vydáno
18. 8. 2020
Tagy