Foto: Mark Schiefelbein, ČTK
NATO varovalo evropské státy před čínskými společnostmi, které by chtěly získat většinový podíl ve strategických firmách. Na tento problém již poukazují čínské investice v evropských námořních přístavech, které se v posledních letech rapidně zvýšily.
Současný útlum ekonomik způsobil, že je nyní ekonomická infastruktura Evropy zranitelná. Kvůli pandemii klesají ceny aktiv, což by mohlo podle odborníků způsobit zásasní problém.
Bývalý šéf britské tajné služby MI6 John Sawers uvedl, že je třeba chránit západní technologické firmy, pokud by je chtěly skupovat čínské firmy. Podle něj bude v následujících měsících docházet k tvrdému boji o kontrolu nad technologiemi. Komentoval tak nedávné zprávy o tom, že se britská firma Imagination Technologies, která vytváří grafické čipy pro Apple, nejspíš přesune do Číny.
V ohrožení jsou podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga i průmyslová odvětví a další části infrastruktury, které jsou klíčové pro chod ekonomiky a společnosti. Podle něj bude důležité, aby v případě potřeby členové NATO pomohli firmám působícím v klíčových odvětvích.
Zachovat strategická odvětví
Některé evropské vlády však nemají dostatek peněz, což je v budoucnu možná postaví před těžká rozhodnutí. Náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana tvrdí, že každá vláda bude muset rozhodnout, která odvětví jsou strategická, tedy ty, které je potřeba za každou cenu zachovat. Volný trh musí i dále fungovat, je však potřeba, aby nepostradatelná průmyslová odvětví a infrastruktury zůstali v bezpečí bez ohledu na okolnosti.
Čínské investice v přístavech
Již před začátkem pandemie varoval Frans-Paul Van der Putter z Nizozemského ústavu mezinárodních vztahů před nárůstajícím čínským vlivem. Podle studie z prosince 2019 se čínské investice v evropských námořních přístavech v posledních letech rapidně zvýšily.
Jako příklad uvádí řecký přístav Pireus. Rozhodnutí prodat přístav čínské společnosti COSCO v rámci záchranného programu tehdy silně zadluženého Řecka bylo podle něj lehkomyslné a Brusel toho nyní bude litovat. Tehdy se však Řecko snažilo co nejrychleji najít kupce.
Putter uvádí, že vliv, který si Čína buduje, jí umožňuje odklonit obchodní toky z jednoho místa na druhé. Dodal, že je nebezpečné, pokud Evropa ztratí kontrolu nad zahraničním obchodem. Státy západní Evropy by tak měly svůj pohled na věc přehodnotit. Van der Putter doufá, že vznikne nějaké společné evropské řešení, aby slabší země nemusely hledat vlastní cestu.
Opatření EU
Evropská unie má určitá opatření, která jsou součástí rámce pro kontrolu zahraničních investic. Jejich cílem je ochrana strategických zájmů Unie, tudíž by mohla podniknout kroky, které by podobným akvizicím měly zabránit.
Do října tohoto roku měly všechny členské státy zavést postupy, díky kterým by se navzájem informovaly o sporných nabídkách a poptávkách ze zemí mimo EU. Evropská komise nyní vyzvala vlády, aby tento proces urychlily.
Erik Brattberg, ředitel evropského programu Carnegiova nadačního fondu pro mezinárodní mír, však věří, že Číně nebude umožněno využít současné situace k získání evropské infrastruktury. Evropa je podle něj tentokrát pozornější, existuje větší kontrola čínských aktivit a jsou zavedena významnější ochranná opatření.
To jak bude Čína úspěšná, pokud se bude snažit využít hospodářské krize v Evropě pro získání aktiv či kritických infrastruktur, se však teprve uvidí.
Zdroj: idnes.cz