Zadejte hledaný výraz...

Čína komplikuje prodej platformy TikTok

Čína komplikuje chystaný prodej TikToku omezením vývozu umělé inteligence. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Čína tyto pravidla aktualizovala poprvé od roku 2008.

Změna čínských pravidel jako odveta

Čínské ministerstvo obchodu i resort vědy a technologie zdůvodnily toto rozšíření seznamu zformalizováním správy exportu technologií a národní bezpečností. Firma ByteDance a ani samotnou aplikaci TikTok však v nařízení nejsou výslovně jmenováni. Podle odborníků z nařízení vyplývá, že pokud by společnost ByteDance chtěla TikTok prodat zahraniční firmě, neobejde se to bez souhlasu vlády.

Změna čínských pravidel vývozu umělé inteligence je způsobem, jak se země snaží situaci ovlivnit, řekl serveru CNN Anupam Chander, což je expert na globální regulaci nových technologií z washingtonské Georgetownské univerzity.

„Umělá inteligence je základní technologie a jedním z klíčových sektorů, v nichž chce Čína Spojené státy předstihnout,“ řekla agentuře Bloomberg zakladatelka společnosti Silicon Dragon Ventures Rebecca Fanninová.

„Tento odvetný tah Pekingu můžeme vnímat jako součást narůstajícího napětí mezi Čínou a Spojenými státy a jako součást studené války v odvětví technologií,“ dodala.

Americký prezident Donald Trump tento měsíc firmě nařídil, aby aktivity TikToku v USA do 90 dní prodala. Pokud se tak nestane, hodlá tyto aktivity zakázat. Jeho nařízení, které by mělo začít v polovině září, zakazuje občanům USA realizovat transakce s TikTokem a jeho mateřskou společností ByteDance.

Trump toto tažení zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost, protože čínská vláda může od této čínské firmy získávat informace o amerických občanech. To však společnost dlouhodobě odmítá. TikTok se navíc před několika dny rozhodl zažalovat Trumpovu administrativu za tato nařízení.

O koupi aplikace TikTok už projevily zájem americké společnosti Microsoft, Oracle či Walmart. Minulý týden skončil šéf aplikace Kevin Mayer po necelých čtyřech měsících ve funkci. Jako důvod uvedl výraznou změnu politického prostředí. (Šéf TikToku Mayer odchází z funkce po necelých třech měsících)

Tažení amerického prezidenta se v Číně dočkalo nesouhlasné reakce. Agentura Reuters situaci přirovnává k situaci, kdy by Peking to samé nařídil například společnosti Apple. Kritiky se dočkal též ByteDance, nacionalisté mu vyčítají, že na prodej aktivit TikToku v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandě vůbec přistoupil.

Dále čtěte:

Soud schválil ochranu prodejce pánské módy Blažek

Za celý týden přibylo v Česku 2 445 nakažených

Zdroj: CNN; Bloomberg


Vydáno
31. 8. 2020
Tagy