Foto: HN/Michaela Hasíková
Energetické společnosti ČEZ stoupl v prvním čtvrtletí zisk na 14,2 miliardy korun, meziročně se zvýšil o 4,2 miliardy korun. Očištěný čistý zisk dosáhl za stejné období 13,9 miliardy korun a překonal odhady trhu, nastavené na 9,98 miliardy korun. Výrazné zvýšení zisku přinesl růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.
Provozní zisk před odpisy EBITDA vzrostl o 22% na 25,9 miliardy korun, trh v průzkumu Reuters očekával 21,99 miliardy korun. Společnost také snížila výhled na rok 2020. Čistý zisk čeká v rozmezí 19 až 22 miliard korun a zisk EBITDA v rozmezí 61 – 64 miliard korun. Potvrdila však záměr vyplatit dividendu ze zisku za rok 2019 ve výši 34 korun na akcii. Akcie společnosti rostou v úvodu obchodování na pražské burze o 1,7 %.
Zvýšení zisku je způsobeno hlavně růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami. Pandemie koronaviru tak na ČEZ nemá příliš velký vliv, ten se případně očekává až v dalších čtvrtletích.
Výsledek nad očekávání
Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše jsou hospodářské výsledky prvního čtvrtletí nad očekávání. Společnost těžila ze střednědobého zajištění našich tržeb z výroby na velkoobchodních trzích, zajišťovací kontrakty v Německu jí navíc přinesly 1,4 miliardy korun vlivem zvýšení rozdílu mezi českými a německými tržními cenami elektřiny. Beneš uvedl, že je rád, že finanční kondice ČEZ umožňuje představenstvu navrhovat dividendu ze zisku loňského roku ve výši 34 korun na akcii, tedy o 10 korun více než v loňském roce.
Finanční ředitel Martin Novák uvedl, že negativní dopad pandemie COVID-19 na provozní zisk skupiny ČEZ očekávají ve výši 3 až 4 miliardy korun. Vzhledem k vysokému zisku však očekává celoroční zisk pouze o 1 až 2 miliardy nižší, než který odhadovali před vypuknutím pandemie.
Obchodování s komoditami díky rozkolísání trhů přineslo do zisku celé skupiny za první čtvrtletí přes 2 miliardy korun. Provozní výnosy skupiny dosáhly 57 miliard korun a meziročně tak vzrostly o 5,2 miliardy, tedy o 10 %. Trh očekával 58,09 miliardy korun.
Výroba elektřiny
Elektrárny Skupiny ČEZ vyrobily v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin elektřiny, celkem o čtyři procenta méně než před rokem. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů klesla o 5 %. Na poklesu se kromě prodloužení odstávek elektrárny Dukovany z důvodu vyššího rozsahu prací projevil i postupný přechod Skupiny ČEZ od uhlí k bezemisním zdrojům. Výroba elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky stoupla o 8 %, zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.
Spotřeba elektřiny
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ meziročně zůstala stejná. Pandemie koronaviru nastala až v březnu, kdy nastal pokles spotřeby, který eliminoval předchozí meziroční růst. Spotřeba u velkých podniků klesla v prvním čtvrtletí o 1,2 %. Spotřeba domácností však naopak vzrostla o 2,9 %. V dubnu klesla spotřeba elektřiny v ČR meziročně o 11 %.
ČEZ rovněž uvedl, že předprodal 65 % výroby elektřiny pro rok 2021 za průměrnou cenu 46,3 eur za megawatthodinu a 34 % výroby na rok 2022 za průměrnou cenu 48 eur za megawatthodinu. Co se týče odprodejů některého zahraničního majetku firma zopakovala, že byl zahájen prodejní proces rumunských aktiv celé skupiny. Předmětem jsou zejména distribuční a prodejní společnost a parky větrných elektráren Fântânele a Cogealac. Prodej polských větrných projektů byl zahájen loni a jeho dokončení se očekává v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Pokud jde o polská uhelná aktiva, zahájen prodejního procesu je plánován na druhé pololetí letošního roku.
Dále čtěte:
Objemy obchodů na pražské burze téměř zpět u normálu
Co všechno je po další vlně uvolňování otevřeno?
Zdroje: Patria.cz ČEZ, ČTK