Zadejte hledaný výraz...

Český realitní trh zaznamenal největší transakci v historii

Foto: archiweb.cz

V prvním pololetí letošního roku zaznamenal český realitní investiční trh největší transakci v historii. Šlo o prodej rezidenčního portfolia Residomo společnosti Blackstone/Round Hill Capital švédské společnosti Heimstaden Bostad ve výši přibližně 1,3 miliardy eur. Tato transakce činila 66 procent celkového objemu uzavřených obchodů (z celkových 1,95 miliard eur).

Společnost JLL oznámila, že objem realitních investičních transakcí ve střední a východní Evropě dosáhl v prvních šesti měsících tohoto roku výše 6,4 miliard eur. 46 procent z této částky připadá na Polsko (2,9 miliard eur). Následují Česká republika (1,95 miliard eur), Maďarsko (615 milionů eur), Rumunsko (410 milionů eur) a Slovensko (cca 400 milionů eur).

Celkový objem investic bez této rezidenční transakce činil 0,65 miliardy eur, čím by šlo o 64procentní pokles v meziročním srovnání a o 50procentní pokles ve srovnání s druhým pololetím 2019.

Celkový počet transakcí byl v prvním pololetí tohoto roku podstatně nižší než ve stejném období loňského roku. Čeští investoři nadále dominovali realitnímu trhu s podílem 65 procent. Následovali pak italští investoři s podílem 25 procent a s podílem 8 procent investoři z Ruska. Během prvního pololetí letošního roku neprovedli nákup žádní investoři z Koreje ani z obvykle aktivního Německa.

Jan Zibura, vedoucí oddělení oceňování v JLL uvedl, že Česko je stále považováno za nejstabilnější zemi s nejnižším hodnocením investičního rizika v regionu střední a východní Evropy. Fiskální a měnová politika vlády, spolu se snížením hlavní úrokové sazby na 0,25 procenta Českou národní bankou, podle něj zvýšily důvěru ve finanční stabilitu a oživení ekonomiky.

Sektor kanceláří dominoval s podílem 53 procent. Největší transakcí v tomto sektoru byly akvizice kancelářských budovy City Empiria na Praze 4 a City West C1 a C2 v pražských Stodůlkách.

Prodej a zpětný pronájem

Ve střední a východní Evropě je na vzestupu také chuť firem prodávat a následně zpětně pronajímat. Jedná se o čím dál více využívanou alternativu k standardnímu korporátnímu financování. Letošní rok tak navazuje na rekordní čísla z roku 2019, kdy odprodej korporátních nemovitostí dosáhl objem 23,1 miliardy eur, a to ve více než 460 transakcích.

Jiří Horák, ředitel v oddělení kapitálových trhů JLL uvedl, že na trhu je vidět zvýšený zájem o tento trend, který ještě více posílil kvůli pandemii koronaviru. Konkrétní důvody pro prodej a zpětný pronájem jsou však specifické pro danou společnost a odvětví. Majitelé nemovitostí, kteří jsou současně jejich uživateli, aktivně vyhledávají nové finanční zdroje a flexibilitu. Investory pak tento typ investice velice zajímá.

Dále čtěte:

V Česku přibývá plátců DPH

Počet aktuálních případů COVID-19 v Česku stále roste

Zdroj: kurzy.cz


Vydáno
10. 8. 2020
Tagy