Návrh Německa a Francie na vytvoření evropského programu v rozsahu 500 miliard eur na hospodářskou obnovu se začíná zadrhávat. Jeho spuštění podle francouzského ministra financí nebude možné dříve než v roce 2021. Členské země se tak budou muset primárně spolehnout na pomoc z domácích zdrojů.
Německo a Francie chtějí záchranný fond s 500 miliardami eur
Pomoc v rámci ekonomických dopadů krize
Z pohledu Česka bude důležité, jak bude v rámci navrhovaného programu definován postižený region, popřípadě odvětví nebo podnik. Pomoc by měla správně směřovat do těch regionů, které byly nejvíce postižené koronavirovou krizí. Měla by také směřovat do všeobecně dostupných evropských nástrojů, jako jsou napřiklad příspěvky na dlouhodobější evropský kurzarbeit. Pro ČR by bylo nevýhodné, pokud by pomoc měla směřovat do regionů s nejvyšším počtem nakažených. To tak mohou být regiony s volnějšími karanténními opatřeními, a tudíž i s mírnějšími ekonomickými dopady.
Peníze z EU jsou však vzdálené, řešení krize tedy zůstává na jednotlivých státech. To platí i pro Česko, kde pomoc stále proudí velmi pomalým tempem. Podle odhad se český podnikový sektor potýká s nedostatkem v hodnotě okolo 200 miliard korun. Celková pomoc podnikům přitom podle dostupných informací výrazně nepřesahuje 30 miliard korun.
Potřeba dalších nástrojů
Nedostatek peněz v podnikovém sektoru tak bude dále narůstat, pokud k nim nezačnou rychle proudit úvěry z nového programu COVID III. V tuto chvíli je tak podle odborníků nutná rychlejší implementace stávajících programů, ale i úvaha nad novými nástroji. Mělo by jít například o štědřejší a dlouhodobější program podpory zaměstnanosti nebo delší odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění.
Nejistá budoucnost
Prozatím však panuje všeobecná nejistota, jak všechno bude vyvíjet dál. Uvolnění opatření mohou některé služby automaticky restartovat, dopady do průmyslu však mohou být dlouhodobějšího rázu. Opatrnější spotřebitel, osekávání investic a rozpad některých nadnárodních výrobních řetězců může zanechat trvalé šrámy. Oživení průmyslu také ztěžuje pokračující čínsko americká obchodní válka a brexit, stejně jako nejistota v evropském automobilovém průmyslu.
Česká koruna
Česká koruna se posunula pod 27,5 EUR/CZK a pokud ji nezastaví výraznější zhoršení na globálních trzích, bude se pokoušet o rozšíření zisků.
Dále čtěte:
Zájem o hypotéky překonal očekávání
Nemocnice přestávají s testy na COVID-19 pro samoplátce
Zdroj: Patria.cz