Zadejte hledaný výraz...

České banky se topí v úsporách domácností

Úspory českých domácností v bankách zaznamenaly za loňský rok prudký růst. Jejich objem podle údajů České národní banky (ČNB) vyskočil o více než 12 procent na rekordních 3,06 bilionu korun (116,34 miliardy eur). Je to zároveň nejrychlejší růst těchto vkladů od roku 1997, kdy Česko zasáhla měnová krize.

Banky tento růstový trend potvrzují. Mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek uvedl, že vklady občanů v KB se meziročně zvýšily o 12,7 procenta na 322 miliard korun. Podobně se vyjádřila i Česká spořitelna.

Stejně jako v minulosti, i v roce 2020 se pod růst vkladů podepsala krizová situace. Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera společnosti Cyrrus, byla hlavním faktorem nejistota spojená s pandemií koronaviru. Kvůli tomu lidé šetřili více než obvykle. Podobně se chovali i v krizovém roce 1997, i v roce 2008, kdy vypukla světová finanční krize.

Na rozdíl od minulosti se k tomu přidala vládní opatření, což vedlo k omezení zejména sektoru služeb. Lidé je tak nemohly využívat tolik jako v minulosti. K tomu měli příznivý vliv na českou ekonomiku i státní programy na podporu firem a domácností. Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, vláda pomáhala udržovat zaměstnanost na vysoké úrovni.

Navzdory rekordnímu loňskému propadu české ekonomiky o 5,6 procenta se tak většině domácností příjmy nesnížily. Téměř tři čtvrtiny Čechů vycházejí se svými příjmy stejně, případně i lépe než před koronavirovou krizí. Uvádí to tak průzkum společnosti Fair Credit na vzorku 1000 respondentů.

Úspory by podle expertů mohly urychlit oživení ekonomiky, hned jak se uvolní pandemická opatření. Kovanda odhaduje, že lidé si to budou chtít kompenzovat a budou výrazněji utrácet.

Výrazný růst spotřeby očekává i Pfeiler. Toto utrácení může zbrzdit očekávaná růst nezaměstnanosti v České republice. Experti předpokládají, že po vypršení moratoria na insolvence v polovině tohoto roku dojde ke zvýšení bankrotů firem. Podle Pfeilera však převažuje fakt, že se opět uvolní možnost spotřeby. V tomto roce by tak Češi neměli spořit tolik peněz jako v loňském roce.


Dále čtěte:

Jaké jsou podmínky zvýšeného kompenzačního bonusu?

Objem dluhu ze spotřebitelských úvěrů se po více než pěti letech snížil

Zdroj: E15


Vydáno
8. 3. 2021
Tagy