Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to tak z odhadu hrubého domácího produktu (HDP) zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Výsledky ovlivnila restriktivní opatření v souvislosti s pandemií koronaviru.
Ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet uvedl, že propad byl nejen u zahraniční poptávky, ale i podnikových investic. Negativní vývoj ekonomiky byl ovlivněn také nižší spotřebou domácností.
Pokles tvorby hrubé přidané hodnoty byl v letošním prvním čtvrletí nejvíce ovlivněn vývojem ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu, dopravě, ubytování, pohostinství.
Analytici z hlediska zavedení omezení proti šíření koronaviru takový vývoj očekávali. V posledním čtvrtletí loňského roku HDP dosáhl meziročně růstu o 2 %, mezičtvrtletně o půl procenta. Předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP. ČSÚ by měl zveřejnit bližší strukturu začátkem června.
Opatření proti šíření koronaviru se nyní rozvolňují. V pondělí se již otevřely obchodní domy, zahrádky restaurací nebo kadeřnictví. Povolena byla i mezinárodní přeprava. Další vlna uvolňování bude pokračovat 25. května, kdy se například otevřou hotely a vnitřní prostory restaurací.
Výsledek podle očekávání ČNB
Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že údaje o poklesu české ekonomiky v prvním čtvrtletí odpovídají očekáváním ČNB i celého trhu. Údaje tedy nic nemění na výhledu ČNB na další vývoj ekonomiky. Za celý rok očekává ČNB pokles ekonomiky o osm procent. Rusnok také uvedl, že současná krize je úplně jiná než ta v roce 2009. Tato krize totiž narušuje poptávku i nabídku. Je to také zvláštní tím, že s takovým typem krize zatím nemáme zkušenost. Podle něj se česká ekonomika rozhodne nedostane na úroveň roku 2019 ani na konci příštího roku.
Podhodnocená čísla
Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland, tvrdí, že naměřený mezičtvrtletní pokles o 3,6 procenta je podhodnocený. Nouzový stav v ČR trval 22 procent dní prvního kvartálů. Aby to souhlasilo s uvedenými 3,6 % muselo by se podle něj zastavit jen 16 procent ekonomiky. Při téměř zcela zavřených obchodech to podle něj ve skutečnosti bylo víc.
Podhodnocená čísla jsou podle Bartoně dána celosvětovou metodou, která není stavěna na zásadní ekonomické obraty, ale na drobné změny v době ekonomického míru.
Dále čtěte:
Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci
Plány na druhou vlnu se podle Babiše připravují
Zdroj: ČTK; Seznam Zprávy; novinky.cz