Velká Británie plánuje daň z nadměrných zisků pro maloobchodní a technologické společnosti, které díky pandemii koronaviru zaznamenaly nárůst zisků. Šlo by tak například o internetové prodejce, firmy rozvážející jídlo či velké supermarkety.
Informoval o tom The Sunday Times s odvoláním na uniklé e-maily. Britská vláda podle listu pozvala představitele technologických firem a maloobchodníků na schůzku, na které chce tento měsíc diskutovat o tom, jakým způsobem by mohla fungovat daň z obratu u internetového prodeje. Zároveň připravuje daň z nadměrných zisků pro podniky, které profitovaly z pandemie.
Vzhledem k tomu, že se schodek rozpočtu letos zvýší na 400 miliard liber (11,7 bilionu korun), je ministr financí Rishi Sunak pod tlakem Konzervativní strany, aby prokázal kontrolu nad výdaji. Státní zadluženost v novém rozpočtu směřuje k nejvyšším hodnotám od druhé světové války.
Podle agentury Reuters je nepravděpodobné, že ministr financí Rishi Sunak oznámí novou daň při představení rozpočtu 3. března, kde se zaměří zejména na prodloužení pandemické podpory pro firmy.
Ministr přislíbil, že veřejné finance dostane pod kontrolu, kdy se hospodářství začne zotavovat. Lednové údaje ukázaly, že státní zadlužení od začátku finančního roku (duben 2020) dosáhlo rekordních 271 miliard liber (309,58 miliardy korun).
Vláda podle listu věří, že daň z obratu u internetového prodeje by mohla pomoci zmírnit problémy, se kterými se v poslední době potýkají provozovatelé kamenných obchodů.
Některé vládní zdroje uvedly, že by se nové daně mohly stát základem plánu na snížení britského dluhu, který by měl vyjít na podzim.
Mezi společnostmi, kterých by se týkalo vyšší zdanění, by se nacházel například internetový obchod Amazon.com, který výrazně prosperoval během pandemie. V loňském roce v Británii zvýšil tržby o 51 procent na 19,5 miliardy liber (573 miliard korun). Amazon přitom v Británii platí jen málo na dani ze zisku, v roce 2019 to bylo pouze 14,5 milionu liber (426 milionů korun).
Dále čtěte:
Elon Musk obrací svou pozornost k dogecoinu
Podpůrné programy COVID čekají změny
Zdroj: Reuters; The Sunday Times