Na záruky je v rámci programu COVID III připraveno celkem 150 miliard, díky kterým bude moct zajistit úvěr v celkové hodnotě 500 miliard korun. Podnikatelé i odborníci doufají, že pomoc bude rychlejší a přidělování transparentnější. Oproti ostatním programům však budou úspěšní žadatelé o úvěr zveřejněni, včetně skutečného majitele firmy.
Podle mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Marie Lafantové by tímto programem mělo být podpořeno přibližně 150 tisíc podnikatelů.
Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý předpokládá, že žádosti menších firem schválí v řádu dnů, u větších firem pak může schválení trvat jeden až dva týdny. Ujišťuje, že podnikatelé budou mít dost času podat žádost o půjčku do konce letošního roku.
COVID III
Program COVID III je určen pro živnostníky a podniky do 500 zaměstnanců, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny kvůli pandemii koronaviru a s tím souvisejících opatření. Úvěr budou moci využít k úhradě provozních výdajů, jako jsou například mzdy, nájemné, platby za energie, úhrada dodavatelsko-odběratelských faktur, pořízení zásob, materiálu atd.
Odlišnosti od předchozích programů
Oproti předchozím úvěrům COVID se tento liší tím, že žadatel jedná pouze s bankou vlastního výběru, která za něj záruku vyřídí. Dosud musel do komerční banky žádat o úvěr a do ČMZRB žádat o záruku. Maximální výše úvěru je až 50 milionů korun. Nemusí se přitom detailně posuzovat velikost podniku, ani limit veřejné podpory.
Velký rozdíl je také v tom, že úspěšní žadatelé o úvěr budou zveřejněni, včetně skutečného majitele firmy. Podle Filipa Čabarta, partner advokátní kanceláře Havel & Partners došlo k zařazení této povinnosti do zákona prostřednictvím pozměňovacího návrhu, který nereflektuje úpravu ochrany bankovního tajemství ani osobních dat. Banky měly pochyby, zda zveřejněním příjemců neporuší bankovní tajemství, Česká národní banka (ČNB) je však ujistila o opaku.
Podle Lafantové se nyní řeší, jakým způsobem se budou úspěšní podnikatelé zveřejňovat. Komerční banka (KB) například umístí seznam na svůj web. Hrubý za Českou spořitelnu potvrzuje, že součástí žádosti o úvěr bude také poskytnutí souhlasu s uveřejněním koncových vlastníků firem, jimž bude úvěr schválen, na webu.
Administrativní zátěž pro firmy
ČSOB však míní, že podmínka zveřejnění je pro firmy diskriminační. Vůči těm, kdo získali úvěry v předchozích kolech COVID, tam totiž nic takého nebylo. Podle banky může zveřejnění také negativně narušit obchodní vztahy firem. Tato podmínka podle Jakuba Tomaštíka, ředitele ČSOB EU centra, komplikuje administrativní jednoduchost programu pro žadatele, kteří budou muset pro získání úvěru doložit souhlas skutečných majitelů se zveřejněním. V případě velkého počtu majitelů nebo zahraničních vlastníků to tak bude zbytečnou časovou a administrativní zátěží.
Kritika programu
Pro některé firmy však obecně podmínky programu nebudou příliš lákavé. Jiří Carda, prezident Asociace výstavářů ČR, uvedl, že program COVID III už pro ně nemá příliš smysl, jelikož má parametry téměř jako čistě komerční úvěr. Podle něj to není pomoc, kterou by si od státu představovali. Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, jde narozdíl od předchozích programů o nejméně výhodnou variantu podle filozofie státu, tedy pomoci, ale ušetřit.
Dále čtěte:
Úvěr nedostane každý, kdo o něj požádá
Od středy lze na 48 hodin cestovat mezi ČR a SR
Zdroj: Seznam Zprávy, Euro.cz