Americká společnost Apple nemusí Irsku na daních doplácet 13 miliard eur (346,5 miliardy korun), jak požadovala Evropská komise (EK). Rozhodl o tom Tribunál soudu EU. Komise tak neuspěla s uložením rekordní sankce, kterou pokládala za daňový nedoplatek. Apple i Dublin rozhodnutí vítají. EK se může proti verdiktu odvolat k Soudnímu dvoru EU.
Komise tvrdila, že společnost Apple získala mezi roky 2003 až 2014 od irského státu neoprávněnou pomoc v podobě daňového zvýhodnění, proto musí peníze doplatit. Unijní soudní orgán se záležitostí zabýval na základě odvolání Applu proti rozhodnutí komise. Ve sporu se proti unijní exekutivě postavilo také Irsko.
Komisi se nepodařilo prokázat, že by americké firmě byly poskytnuty výhody odporující unijnímu právu. Komise podle něj mylně tvrdila, že Applu byla poskytnuta selektivní ekonomická výhoda a v širším pojetí pomoc státu.
Místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že komise bude nadále dohlížet na agresivní kroky v daňovém plánování podléhající pravidlům EU o statní podpoře, aby zhodnotila, zda jde o nedovolenou státní pomoc. Dodala, že firmy by měly změnit svůj přístup a státy přijmout zákony, které by neumožňovaly podobné daňové zvýhodňování.
Apple podle komise platil díky daňovým dohodám v Irsku ze svých evropských zisků daně od jednoho procenta v roce 2003 do 0,005 procenta v roce 2014. Podle Dublinu však Apple na daních platil to, co platit měl, a žádnou nepovolenou státní pomoc nedostal.
Podle agentury Reuters může porážka u soudu oslabit nebo zbrzdit postup komise vůči firmám IKEA a Nike v Nizozemsku a Huhtamaki v Lucembursku. Místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové učinila z boje proti nadměrnému daňovému zvýhodňování velkých firem jedno z hlavních témat svého působení v komisi.
Dále čtěte:
Británie zakazuje firmě Huawei účast na výstavbě 5G
Nové případy nákazy COVID-19 přibývají spíše na východě ČR
Zdroj: cnn.com; investing.com; ČTK