Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka měl změnit na kurzarbeit nejpozději v říjnu. Je však potřeba legislativní úprava, která se nedá stihnout dříve než v září. Tyto informace dnes Havlíček sdělil v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.
Program Antivirus byl podle ministra správný program, který zamezil masivnímu propouštění zaměstnanců. Nyní by však měl přecházet na kurzarbeit. Havlíček uvedl, že je potřeba motivovat zaměstnance, kteří chodí do práce. Tématem k diskuzi podle něj bude, zda bude podpora na jeden nebo dva dny v týdnu.
V klasickém kurzarbeitu je dorovnávána mzda zaměstnancům, kteří pracují, ale byl jim kvůli menší poptávce snížen úvazek. Zákonná změna k zavedení kurzarbeitu se však podle Havlíčka nedá stihnout než v září, a i tak se bude jednat o velmi rychlý proces. Sněmovna by tak o něm mohla rozhodnout ve stavu legislativní nouze.
Podpora z programu Antivirus je zatím schválena do konce srpna. Než se uskuteční legislativní změna, není podle Havlíčka možné ho zcela vypnout. Mělo by však dojít ke změně stávajícího nastavení programu, aby více podpořil lidi, kteří pracují.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že program Antivirus by měl být prodloužen do konce roku. Legislativní změna je podle něj reálná až k 1. lednu 2021. Vysvětluje to tím, že se jedná o zásadní změnu, která vyžaduje svůj čas, aby nevznikl špatný zákon.
Nezávislá iniciativa odborníků KoroNERV-20 navrhuje ukončit Antivirus nejpozději 31. prosince. Podle odborníků by neměla být nepřiměřeně prodlužována. S ukončením programu by zároveň měla být podpora změněna v model podobný německému kurzarbeitu.
Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí získalo příspěvky na mzdy od 12. března do 1. července celkem 56 765 firem. Celkem tak bylo podpořeno 711 023 pracovníků. Vyplaceno bylo přibližně 14 miliard korun.
Dále čtěte:
Přehled analytiků ohledně českých akcií
Aktuální výskyt onemocnění COVID-19 v ČR
Zdroj: ČT24; ČTK