Organizace Amnesty International ve své výroční zprávě uvedla, že bohatší země selhávají v té nejzákladnější zkoušce celosvětové soudržnosti, protože si hromadí vakcíny proti onemocnění COVID-19. Zároveň obvinila Čínu, Maďarsko a další státy z využívání pandemie koronaviru k oslabování lidských práv.
AI ve zprávě uvedla, že zdravotní krize ještě více odhalila chybné politiky ve světě. Jedinou cestou vpřed je podle ní spolupráce.
„Pandemie vrhla ostré světlo na neschopnost světa účinně a spravedlivě spolupracovat.“
Agnes Callamardová, generální tajemnice AI
„Nejbohatší země si vytvořili téměř monopol na světové dodávky očkovacích látek a nechali tak země s nejmenšími zdroji zápasit s nejhorší zdravotní krizí,“ prohlásila Agnes Callamardová, francouzská expertka na právo, kterou byla v minulém měsíci jmenována generální tajemnicí AI. Od roku 2016 působila jako zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní a svévolné popravy. Vedla vyšetřování ve více než třiceti zemích, včetně kauzy zabití saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu v Istanbulu v roce 2018.
Callamardová rovněž vyzvala k okamžitému zrychlení dodávek vakcín do celého světa. Očkování označila za nejvíce rozhodující, dokonce nejzákladnější zkoušku schopnosti světa spolupracovat.
Amnesty důrazně kritizovala rozhodnutí bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa vystoupit ze Světové zdravotnické organizace (WHO) uprostřed pandemie koronaviru. Tento krok však zvrátil Trumpův nástupce Joe Biden.
Od konce roku 2019, kdy se v Číně objevil koronavirus, si pandemie vyžádala životy přes tří milionů lidí na celém světě a nakazilo se nejméně 130 milionů lidí.
Údaje, navzdory pravidelným výzvám mezinárodních organizací k celosvětové solidaritě údaje, ukazují, že nerovnost v přístupu k vakcínám je stále větší.
Podle výpočtů agentury AFP dostali polovinu z přibližně 680 milionů vakcín lidé v zemích s vysokými příjmy, jako USA, Británie nebo Izrael. Nejchudší země přitom dostaly jen 0,1 procenta z těchto dávek. Koncem března i WHO upozornila na nevyvážené dodávky vakcín.
AI podporuje různí iniciativy, například platformu WHO s názvem C-TAP, kde se sdílejí poznatky o vakcínách, intelektuální vlastnictví a údaje. Tato málo využívaná iniciativa by mohla pomoci při budování dalších podniků na výrobu očkovacích látek, především v Africe, Asii a Latinské Americe.
Využití pandemie k potlačování lidských práv
Pandemie koronaviru podle AI rovněž zesílila potlačování svobody projevu, když mnoho novinářů, kteří informovali o nákaze, zmizelo a v některých případech se dostalo do vězení. Poukázala na přibývající důkazy ohledně závažného porušování lidských práv v Číně, včetně případů mučení a mizení Ujgurů a dalších muslimských menšin v provincii Sin-ťiang.
Země jako Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a Maďarsko také využívají pandemii na další umlčení kritiky. AI ve své zprávě píše i o násilí bezpečnostních složek v Brazílii a Nigérii proti protestním hnutím.
„Někteří lídři se snaží ovládnout obyvatelstvo autoritářskými nouzovými opatřeními, které zavedli v boji proti koronaviru.“ uvádí AI.
„Svět je v chaosu. V tomto okamžiku pandemie i ti nejnečestnější lídři mají problém popřít, že naše sociální, ekonomické a politické systémy jsou chybné a nefunkční.“
Agnes Callamardová, generální tajemnice AI
Více o stavu lidských práv v České republice v roce 2020
Dále čtěte:
Podcast hnutí Amnesty slaví 100 000 stažení
Vakcína od Moderny poskytuje ochranu i po šesti měsících
Zdroj: Reuters; AP