Zadejte hledaný výraz...

Americké frakování opouští další velký hráč

Společnost Schlumberger se dohodla se svým menším konkurentem Liberty Oilfield na předání svých aktivit pro hydraulické frakování v USA a v Kanadě výměnou za 37procentní podíl v této společnosti. Jediným globálním poskytovatelem dokončovacích prací ropných vrtů pro těžbu břidlic tak zůstane Halliburton, který uvedl, že se kvůli lepšímu růstu ohlíží v zahraničí.

Frakování ztratí dosud největšího hráče v sektoru obsluhy ropného sektoru. Odchod z frakovacího byznysu je pro Schlumberger dramatickým odklonem od dosavadní praxe. Firma v posledních letech v Severní Americe hodně nakupovala, obstarala si frakovací flotilu od firmy Weatherford, která si podobným odchodem prošla již před lety.

Frakování v kombinaci s horizontální těžbou před více než 10 lety odstartovalo boom těžby z břidlic. Frakovací divize OneStim pomáhá klientům získávat ropu a zemní plyn z břidličných vrtů. Do podzemí vstřikuje vodu, písek a chemické látky a uvolňuje tak vázané hydrouhlíky.

Historický pád cen ropy však vyvolal krizi, která dovedla některé frakující firmy do bankrotu. Zájem o frakování opadl a poskytovatelé tohoto způsobu těžby přikročili koncem loňského roku k neobvyklému kroku – většinu zbytného vybavení poslali do šrotu.

“Několik posledních měsíců bylo pro svět, odvětví i rodinu Liberty neuvěřitelně náročných,” uvedl šéf Liberty Chris Wright při oznamování dohody. Jeho firma, která má za sebou pouhých devět let existence, musela poprvé propuštět. Konsolidace v sektoru ropných polí však podle něj pomůže v zotavování.

Jednou z firem, které se také pustily do hluboké restrukturalizace, je i Schlumberger. Firma restrukturalizuje svůj globální byznys a podle již oznámených plánů chce propustit více než 21 tisíc lidí. Předmětem obchodu s Liberty jsou i dva písečné doly v Texasu a některé další divize.

Schlumberger firmu Liberty oslovil ještě předtím, než pandemie v USA udeřila, uvedl Wright. Ten je optimistou a předpokládá návrat frakovací aktivity. Počet frakovacích jednotek v chodu se podle něj zvyšuje od května již každý měsíc. Kolik jich má společnost v současnosti v chodu však neuvedl.

Dále čtěte:

Continental plánuje rozšíření restrukturalizace

Švýcarská firma Roche uvede na trh rychlotest na koronavirus

Zdroj: Reuters, Bloomberg


Vydáno
2. 9. 2020
Tagy