Foto: CNBC
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Americké společnosti tak budou muset požádat o povolení, než budou moci prodat své technologie tomuto největšímu čínskému výrobci čipů. Jde o nejnovější krok USA v boji o dominantní postavení v oblasti technologií.
O nových pravidlech byly firmy v USA informované dopisem od ministerstva obchodu již v pátek 25. září. V něm se uvádí, že v případě SMIC nebo jeho dceřiných společnosti hrozí, že součástky z USA mohou být v Číně využity k vojenským účelům.
Americké firmy budou potřebovat exportní licence
Americké firmy tak podle dopisu budou pro dodávky některých zařízení pro firmu SMIC žádat o individuální exportní licence. Společnosti SMIC tak hrozí odstřihnutí od zařízení, která potřebuje k výrobě čipů. Podle výzkumné společnosti Jefferies zhruba polovinu dodavatelů SMIC tvoří americké podniky. Firma se tak podle agentury Reuters stala dalším velkým čínským technologickým podnikem, který čelí restrikcím ze strany USA.
SMIC uvedla, že nemá žádné vztahy s čínskou armádou
Společnost SMIC uvedla, že o restrikcích zatím nebyla oficiálně informována. Dodala, že nemá žádné vztahy s čínskou armádou. „SMIC vyrábí polovodiče a poskytuje služby pouze pro civilní a komerční uživatele.“ uvedla firma.
Čína a USA již roky zápasí o dominantní postavení v oblasti technologií. SMIC je klíčem k ambici Pekingu dosáhnout soběstačnosti při výrobě polovodičů. Analytici tvrdí, že závislost na zahraničních čipech brání Číně v dosažení tohoto cíle.
Akcie SMIC klesají
Akcie SMIC na hongkongské burze odepsaly více než 20 procent a dostaly se nejníže od poloviny června již 7. září. Investoři tak reagovali na zprávu, že Trumpova administrativa zvažuje obchodní restrikce na tento podnik. Tržní hodnota se v důsledku tehdejšího propadu snížila přibližně o 28 miliard hongkongských dolarů (84 miliard korun). Dnes akcie této čínské firmy klesly až o téměř osm procent a dostaly se na nejnižší úroveň od května.
USA má čím dál větší obavy
Podle médií má administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čím dál větší obavy z toho, že Peking využívá soukromé společnosti při prosazování svých vojenských cílů.
Americké ministerstvo obchodu se k této záležitosti nevyjádřilo, ale mluvčí Úřadu pro průmysl a bezpečnost uvedl, že neustále monitorují a hodnotí všechny potenciální hrozby pro národní bezpečnost a politické zájmy USA v zahraničí a případně přijme příslušná opatření.
Zaměření na TikTok…
Tato zpráva přichází v době, kdy Bílý dům naznačil, že neodstoupí od plánu zakázat populární čínskou aplikaci TikTok na sdílení krátkých videí v USA. I v tomto případě to odůvodnil obavami o národní bezpečnost, přesněji sbíráním dat amerických uživatelů. (Soud zablokoval zákaz stahování TikToku v USA)
…a Huawei
V loňském roce Spojené státy zakázaly domácím firmám obchodovat s čínským telekomunikačním gigantem Huawei. Odůvodnili to také bezpečnostním rizikem. V květnu tohoto roku ministerstvo obchodu USA opatření proti Huawei ještě zpřísnilo, když mu omezilo přístup k dodávkám amerických polovodičů, čímž ohrožuje přežití firmy.
Dále čtěte:
Největší nedělní nárůst případů koronaviru v Česku
Americké firmy žalují administrativu kvůli clům na zboží z Číny