Americká společnost American Airlines plánuje zrušit v říjnu dalších 19 tisíc pracovních míst. Zdůvodnila to tím, že od října přestane platit federální pomoc na ochranu pracovních pozic a pandemie koronaviru nadále likviduje poptávku po letecké dopravě.
Letecká společnost, která ještě v březnu zaměstnávala více než 140 tisíc lidí, nemůže v rámci programu na udržení pracovních míst v aeroliniích v celkové hodnotě 25 miliard dolarů tyto místa zrušit. Aerolinky American Airlines z programu získaly 5,8 miliardy dolarů, takže se staly největším příjemcem této vládní podpory. Letecké společnosti však očekávali, že po dramatických jarních měsících se v létě a v pozdějších měsících situace v odvětví letecké dopravy uklidní, což se však nestalo. Společnost proto oznámila, že bude muset propouštět.
Generální ředitel Doug Parker a prezident Robert Isom během pandemie často oznamovali svým zaměstnancům údaje o vývoji na trhu, které byly velmi nepříznivé do té doby nepředstavitelné. „Nyní jsme nuceni zveřejnit tu nejhorší informaci – o propouštění zaměstnanců s platností od 1. října.“ uvedli v dopisu zaměstnancům.
Většina leteckých společností vyzvala americký Kongres, aby schválil další balík v hodnotě 25 miliard dolarů a udržel tak aktuální model programu, který má v současnosti vypršet na konci září. Demokrati i republikáni s tím sice souhlasí, Kongres však zatím neschválil další balík na udržení míst během kronavirové krize, který by zahrnoval i aerolinky. Jak dodávají zástupci American Airlines, federální pomoc je potřebné prodloužit.
Letecké společnosti dokázali rozsah plánovaného nedobrovolného odchodu zaměstnanců zredukovat tím, že se s většinou dohodli na dobrovolném odchodu, předčasném odchodu do důchodu či neplaceném nebo částečně placeném volnu. Po započítání dobrovolného odchodu by American Airlines měli mít po 1. říjnu o 40 tisíc zaměstnanců méně než v březnu.
Dále čtěte:
Wizz Air: Zotavení letecké dopravy by se mohlo zastavit
Co byste dnes měli vědět o koronaviru ve světě
Zdroj: Bloomberg, CNBC