Po rapidním oživení trhu dospívají největší jména ze světa financí k názoru, že akcie jsou nesmírně nadhodnocené. Přitom se něco takového před několika týdny zdálo velice nepravděpodobné.
Podle legendárních investorů jako Stan Druckenmiller a David Tepper je riziková odměna za držení akcií nejhorší, s jakou se v posledních letech mohli setkat. Druckenmiller v úterý označil zotavení ekonomiky ve tvaru V za fantazii. Tepper ve středu uvedl, že od roku 1999 jsou akcie nadhodnoceny nejvíce, co kdy viděl.
Podpora nemusí stačit
Tato představa se rozšiřuje i na Wall Street. Investoři začínají mít podezření, že podpora Fedu a stimuly ministerstva financí za 3 biliony dolarů nemusí stačit na vyrovnání rostoucí nezaměstnanosti, vlně bankrotů a nekončící pandemii. Manažeři včetně Bill Millera, Paula Singera a Paula Tudor Jonese vyjádřili pohybnosti o trzích nebo o ekonomice. Tato nálada ostře kontrastuje s optimismem, který vytlačil index S&P 500 o 26 % nahoru z březnového minima.
Trumpova kritika
Varování upoutalo pozornost i amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bojuje o znovuzvolení. Nyní se dívá na to, jak jeho plány na prosperující ekonomiku drtí virus. Ve svém středečním příspěvku na twitteru tak zaútočil na „takzvané bohaté lidi“. Napsal, že proti akciovému trhu mají někteří velké sázky, a pokud klesne, vydělají spoustu peněz. Pak podle něj otočí, získají velkou publicitu a tlačí to nahoru.
Horší scénáře
Jeho kritika odborníky na Wall Street pravděpodobně neovlivní. Index S&P 500 tento týden klesl o 3,8 procenta a ekonomové předpovídají další poklesy v důsledku neustálého boje za uzdravení ekonomiky. Šéf Fedu Jerome Powell přibližně v době zveřejnění Trumpova příspěvku ve svém projevu nastínil scénář zkázy. Mluvil v něm o hromadných bankrotech a masové nezaměstnanosti. Tvůrci politik budou podle Powella možná muset udělat víc, aby zabránili dlouhodobému poškození ekonomiky.
Tepper, spravující hedgeový fond Appaloosa za 13 miliard dolarů, uvedl, že valuace některých akcií na Nasdaq jsou šílené. Změnil tak svůj názor z konce března, kdy oznámil, že bere akcie ve velkém, nakupuje společnosti zaměřené na technologie nebo nemocnice a zdravotnictví. Jako obtížné sektory nyní vypíchl banky a letecké společnosti.
Druckenmiller v úterý v ekonomickém klubu v New Yorku uvedl, že podle jeho analýzy se likvidita brzy zmenší. Bude to tak z důvodu toho, že půjčky ministerstva financí vytlačí soukromou ekonomiku, a dokonce i ohromné nákupy Fedu. Dodal také, že ještě nezažil dobu, kdy by riziko vlastnictví akcií převažovalo na potenciálním ziskem z nich.
Miliardář Leon Cooperman napsal na konci dubna email, ve kterém předpovídal, že vladní kroky v boji proti pandemii povedou ke zvýšení daní a další regulaci. Odhadl, že by se index S&P měl pohybovat níže mezi 2 200 až 2 800 body. Akcie by tak mohly klesnout o 22 %.
Obrannou pozici zaujali i další investoři. Tudor Jones, provozovatel Tudor Investment, řekl klientům na začátku května o své investici do zlata a vložení malého procenta majetku své firmy do bitcoinu. Carl Icahn mezitím koncem dubna sdělil, že akcie nekupuje. Místo toho shromažďuje hotovost a shortuje komerční nemovitosti.
Pesimistický výhled do budoucna
Miller také změnil názor na vyhlídky trhu v blízké budoucnosti. Z původních nákupních vyhlídek nyní předpovídá, že by S&P 500 mohl v současnosti klesnout o čtyři až pět procent. Singer, zakladatel Elliott Managementu řekl v polovině dubna klientům, že výhled na akcie je hrozný. Globální akciové trhy by ze svého únorového vrcholu mohly klesnout o 50 % a více.
Miliardář Mark Cuban, který je součástí skupiny, která má radit s opětovným otevření ekonomiky, uvedl, že ohledně akcií souhlasí s Druckenmillerem. Akcie tak jsou podle něj nadhodnoceny a riziková odměna tam nebude, dokud neuvidí plán testování ze strany vlády.
Dále čtěte:
Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci
Levitt: Zavedení plošných opatření byla chyba
Zdroj: bloomberg.com, patria.cz