Zadejte hledaný výraz...

Akcie Alibaby po zrušeném IPO Ant Group prudce oslabily

Po zrušení duální první nabídky akcií (IPO) společnosti Ant Group na šanghajské a hongkongské burze se akcie Alibaby dostaly pod tlak. Ant Group je totiž divizí koncernu Alibaba, která ve společnosti vlastní přibližně třetinu. Akcie Alibaby ztratily v úterý přibližně 8 procent. Ve středu jejich pád pokračoval v Hongkongu, kde otevíraly se ztrátou výše 7 procent.

Ant Group se v průběhu desetiletí stala díky své populární platební službě Alipay největší fintech firmou na světě. V současnosti nabízí i úvěry, pojištění a správu majetku. Na čínském trhu mobilních plateb jí konkuruje především WeChat Pay koncernu Tencent.

Ant Group se omluvila investorům, kteří s napětím a velkým zájmem čekali na největší IPO v historii. S akciemi skupiny se mělo v Šanghaji i Hongkongu začít obchodovat ve čtvrtek 5. listopadu.

Šanghajská burza v úterý zdůvodnila zastavení IPO změnou regulačního prostředí, což znamená, že Ant Group zřejmě nesplňuje podmínky vstupu na burzu a požadavky týkající se zveřejňování informací.

Nabídka akcií Ant Group v Šanghaji a Hongkongu byla zrušena

Ant Group měla z prvotní emise získat přibližně 34,5 miliardy dolarů, čímž by překonala dosavadní rekordní IPO saudskoarabského ropného koncernu Saudi Aramco (okolo 29 miliard dolarů). IPO by tak ohodnotilo Ant Group ve výši 300 miliard. Společnost by tak měla větší tržní hodnotu než největší americká JP Morgan Chase a asi čtyřnásobnou v porovnání s investiční bankou Goldman Sachs.

Čínské regulační úřady postupovaly rychle a nečekaně tvrdě proti Ant Group, kterou podle expertů může čekat kompletní přestavba. Analytik americké investiční banky Jefferis Sean Darby považuje postup Pekingu za cílený. „Není to poprvé, co se nějaká společnost stala z pohledu úřadů příliš velká pro stát.“ uvedl Darby pro Bloomberg.

Během víkendu jednal vládní finanční výbor, který vedl vicepremiér Liou Che. V pondělí byly předloženy plány zpřísnění regulace online úvěru, což by mohlo výrazně ovlivnit operace Ant Group. Podle nových pravidel musí firma poskytující online úvěry společně s bankami sama financovat 30 procent úvěrů. V případě Ant Group to jsou dvě procenta, jak uvedl čínský ekonomický portál Caixin.

Na úvěrové operace připadalo v 1. pololetí až 39,4 procenta z celkových příjmů Ant Group, čímž společnost překonala i platební službu Alipay (35,9 procenta).

Postup úřadů cílí na úvěrovou platformu, prostřednictvím které Ant Group poskytuje milionům spotřebitelů úvěry bank a dalších finančních institucí. Regulační úřady chtějí odradit poskytovatele úvěrů od používání platformy Ant Group, uvedla agentura Bloomberg. Orgány již údajně vyzvaly některé finanční instituce, aby dodržovaly pravidla předložená v návrhu zveřejněného v pondělí.

Inovace brzdí zastaralé předpisy

V pondělí si čínská centrální banka (PBOC) a regulační úřady zavolaly zakladatele koncernu Alibaba Jacka Maa a šéfy Ant Group. Takový mimořádný postup vyvolal spekulace, že se Ma dostal do nemilosti těchto orgánů. Ma, který jinak vždy projevuje loajalitu vůči komunistické straně, přibližně před dvěma týdny kritizoval lokální i globální regulační úřady. „Dobré inovace se nebojí regulace, ale bojí se zastaralých předpisů.“ uvedl druhý nejbohatší Číňan. Budoucnost se podle něj nedá regulovat včerejšími metodami.

Dále čtěte:

Čínské firmy to budou mít v USA těžké i po odchodu Trumpa

Mezinárodní měnový fond: koronavirová krize ještě neskončila

Zdroj: Reuters; Bloomberg


Vydáno
4. 11. 2020
Tagy