Foto: iRozhlas.cz
Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky vzrostl konsolidovaný zisk Agrofertu loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy korun. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy korun. Hospodaření holdingu se zlepšilo díky segmentu chemie.
Do února 2017 vlastnil koncern tehdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš, který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.
Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickému průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni Agrofert zaměstnával více než 33 tisíc lidí, z toho 22 tisíc v Česku.
Zisk koncernu před zdaněním činil loni 5,94 miliardy korun. Nekonsolidované tržby skupiny loni dosáhly 233,2 miliard korun, o rok dříve byly o zhruba osm miliard korun nižší. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (hodnota EBITDA) se loni zvýšil na 18,6 miliardy korun. Podle mluvčího se navíc snížila zadluženost koncernu u bank o 4,144 miliardy korun na aktuální hodnotu úvěrových závazků ve výši 39,717 milionu korun.
Hanzelka označuje jako hlavní investice především ekologizaci energetiky ve firmě Synthesia a modernizaci biologické čistírny odpadních vod ve společnosti Deza. Mezi významné investice podle něj patřilo i pokračování výstavby nové válcovny plastů ve společnosti Fatra a dokončení investice do nové výrobny hnojiv ve společnosti Lovochemie.
Z pohledu nových akvizic byl rok 2019 podle mluvčího spíše klidnější. Nejvýznamnějším nákupem byla loni dokončená fúze s United Bakeries. Od letošního ledna pod koncernem funguje nová pekárenská společnost PEK Group. Kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ji holding musí do konce letošního června prodat.
Z hlediska rozvoje čekají holding podle Hanzelky i nadále investice do ekologie, energetiky a do navyšování výrobních kapacit společností.
Dále čtěte:
Sněmovna schválila daňový balíček
Proč má Afrika tak nízký počet potvrzených případů COVID-19?
Zdroj: ČTK