Sociální sítě jsou v současnosti nedílnou součástí našich životů. Jejich využívání však vyžaduje notnou dávku obezřetnosti. Přinášíme vám pár základních pravidel pro ochranu vašeho soukromí.
1. Chraňte si své osobní údaje
Než vyplníte své jméno, adresu, telefonní číslo, měli byste se ptát, proč po vás dané sociální sítě tyti informace vyžadují. Ne vždy totiž existuje adekvátní důvod ke sdělování veškerých svých údajů
2. Nastavte si silná hesla
Chránit byste měli i svá hesla a nikdy je nikomu neposkytovat. Doporučujeme mít hesla vždy odlišná a nepoužívejte všude stejné. Používejte hesla složená z malých a velkých písmen, čísel i speciálních znaků. Některé sociální sítě také nabízejí možnost nastavit si dvoufázové ověření – přihlašovat se pak budete pomocí hesla a jednorázového kódu z SMS. Díky tomu tak zvýšíte svou ochranu a do vašeho účtu se jen tak někdo nenabourá.
3. Dejte si pozor na podezřelé zprávy
Pokud vám na sociálních sítích napíše zničehonic cizí člověk, který jasně nespecifikuje, proč vám píše, raději si ho zablokujte. Pokud vám navíc tato osoba pošle odkaz nebo soubor, v žádném případě ho neotvírejte.
4. Dávejte si pozor, co píšete do zpráv
Do zpráv rozhodně nikdy nepište přihlašovací údaje k účtům, potvrzovací kódy z SMS nebo čísla platebních karet. Nedoporučujeme to psát ani lidem, kterým maximálně důvěřujete. Nikdy totiž nevíte, zda se obsah zprávy časem nedostane k někomu dalšímu. Pokud je to opravdu nutné, doporučujeme si ohledně těchto informací raději zavolat.
5. Buďte obezřetní
Pokud si píšete s někým citlivé informace a jste na veřejném místě, dávejte pozor, zda vám někdo nekouká přes rameno. Nedoporučujeme také dělat si snímky zpráv (screenshoty) s citlivými informacemi.
Dále čtěte: